featured

Yüzeyleri antimikrobiyal yapan bakır nanotel sprey geliştirildi

Ames Ulusal Laboratuvarı, Iowa Eyalet Üniversitesi ve Buffalo Üniversitesi bilim insanlarından oluşan bir takım, yüzeylere bakır nanotel tabakası bırakan bir antimikrobiyal sprey geliştirdi. Araştırmacılar, bakır nanoteller (CuNW) ve bakır-çinko nanoteller (CuZnNW) içeren iki değişik sprey ürettiler.

SARS CoV-2 virüsünde yüksek başarı gösterdiler

MÖ 2400’lerden itibaren insanlar, enfeksiyon ve rahatsızlıkları tedavi etmek ve önlemek için bakırın antimikrobiyal özelliklerini kullanıyorlar. Bakır iyonu, bir virüsün zarından nüfuz ederek virüsün kendisini kopyalaması işlevini sonlandırabiliyor. Ekip, Ames Ulusal Laboratuvarı’nın geçmişteki gerçekleştirdiği devrelerin esnek elektronik cihazlara basılması için bir bakır mürekkebin oluşturulduğu çalışmasına dayanarak bakırın nanotellerin kullanıldığı bir sprey geliştirdiler. Çalışma kapsamında geliştirilen iki tür spreyin etkinlikleri de değerlendirildi. Her iki spreyde de teller, su yada etanol benzer biçimde bir taşıyıcı çözelti içinde yer alıyor. Plastik, cam ve paslanmaz çelik şeklinde yüzeylere uygulanabilen sprey, ince bir tabaka halinde püskürtüldükten sonrasında kuruması için oda sıcaklığında bekletiliyor ve süreç sonucunda bir antimikrobiyal kaplama oluşuyor.

Gerçekleştirilen testlerde SARS CoV-2 virüsü üzerinde bakır disk ile karşılaştırılan spreyler, virüsü devre dışı bırakmada aynı derecede tesir gösterirken bakır diskin virüsü devre dışı bırakması 40 dakika sürdü. Buna karşılık spreyler aynı etkiyi 20 dakikada sağladı. İki sprey arasındaki kıyaslamada ise ilk 10 dakika arasında saf bakır nanoteller içeren sprey, bakır-çinko nanoteller içeren spreye oranla daha iyi performans gösterdi ancak bakır-çinko kaplama saf bakır kaplamaya göre daha uzun süre etkili kaldı. Araştırmacılar, geliştirilen spreylerin Covid-19’un yayılmasını önlemek için kullanılabilmesinin dışında birçok değişik mikroba karşı koruma amaçlı tercih edilebileceğini söylüyorlar.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Yüzeyleri antimikrobiyal yapan bakır nanotel sprey geliştirildi
Uygulamayı Yükle

Uygulamayı edinerek deneyimini yükselt!

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!