featured

Yeni nesil iPhone’lar seramik gövde kullanabilir

Apple Watch’larda yer edinen seramik kaplamayı beğeniyorsanız, gelecek sizleri daha da memnun edecek şeklinde duruyor. Apple tarafından alınan yeni bir patent sayesinde firmanın, Watch ve iPhone ürünlerinde zirkonya tabanlı seramik beden kullanmasının önü artık açılıyor. IPhone 14’ün tanıtımı eli kulağındayken önümüzdeki yıl tanıtılacak olan olası iPhone 15 için şimdiden tasarımsal anlamda birkaç detaya ulaşmış olabiliriz. Forbes’e dayanan habere nazaran Apple, yeni bir patent almış durumda. Bu patent yardımıyla şirketin gelecekteki iPhone ve Apple Watch saatlerinde seramik gövde kullanılabilir. Söz konusu patent, “Dokulu Zirkonya Bazlı Bileşenlere Sahip Elektronik Cihazlar” olarak adlandırılıyor. Gelecekteki iPhone ve Apple Watch modelleri için mat ve dokulu bir manzara vadediliyor. Patentte geçen zirkonya ibaresi ise önemli. Halihazırda gördüğümüz cam ve metal tasavvur anlayışı esasen üretim maliyeti açısından devasa yükseklikte değil. Fakat zirkonya tabanlı seramik gövdeler, maliyetlerde artışa neden olacaktır. Bunun pozitif tarafı ise premium hissiyatında ve dayanıklılık noktasında bir yükselişin mümkün kılınıyor olması.

Zirkonya nedir?

Apple’ın yeni iPhone’larda kullanmasını düşündüğümüz zirkonya veya diğer adıyla zirkonyum dioksit, yüksek sertlik ve direnç sunuyor. Kimyasal korozyona olan direnci sayesinde en dayanıklı monolitik seramik olarak düşünülen zirkonya, yaygın metal alaşımlarından da daha güçlüdür. Dolayısıylabu araç-gereç, çizilme ve aşınmaya karşı fazlaca daha kuvvetli.

Akıllı telefonların geleceği seramikte

Seramik telefonları aslına bakarsak daha öncesinden de gördük: Galaxy S10+ Performance Edition ve Xiaomi Mi Mix 4. Benzer halde çeşitli zeki saat üreticileri de ürünlerinde seramik malzemeler kullandı. Fakat yaygın bir kullanması bulunmayan seramik gövdeli cihazlar için gelecek gün ışığı olabilir. Premium modellerdeki artış ve firmaların ürün gruplarını birbirinden ayırma isteği daha fazla seramik gövdeli cihazları mümkün kılabilir. Öte taraftan bütün patentlerde olduğu benzer biçimde, Apple’ın tasarımsal açıdan böyle bir değişikliği kısa vadede yapma hatta hiç yapmama ihtimali bulunmakta. Yani bu patent, bir kesinlik şartı sunmamakta.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Yeni nesil iPhone’lar seramik gövde kullanabilir
Uygulamayı Yükle

Uygulamayı edinerek deneyimini yükselt!

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!