indir-12-6

Xiaomi’nin Türkiye Fabrikasındaki Kriz Çözüldü

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Xiaomi’nin Türkiye’de akıllı telefon üretimi yaptığı İstanbul Avcılar’daki fabrikasında fabrikanın yüklenicisi Salcomp ile işçiler arasındaki anlaşmazlık giderildi. Hakkını aramak için bırakım yapan ve sorunlarını kamuoyuna duyuran Salcomp çalışanları başarıya ulaştı.

Salcomp tarafından işletilen fabrikada işçiler zor koşullarda çalıştıklarını ve haklarını alamadıklarını dile getirmişti. Salcomp; problemi çözmek yerine, haklarını aramak için sendikaya üye olan işçileri işten çıkarmıştı. Bugün, Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak’ın Twitter hesabından yaptığı açıklamada, günlerce devam eden eylemler neticesinde işveren tarafı ile meydana getirilen görüşmeler olumlu bir seyirde devam etmiş olduğu ve bugün itibari ile tam mutabakat sağlandığı, görüşmeler sonucu işten atılan çalışanların tamamının işe geri alındığını açıklandı.

İşçiler dinlence günlerinde zorla çalıştırıldığını, tatil günlerinde işe gitmeyenler hakkında tutanak tutulduğu ve ücret kesintileri yapıldığını dile getirdi. Zorunlu mesai baskısı yapıldığını ve fazla mesai ücretlerinin aylardır ödenmediği ifade edildi. Haklarını aramak için haftalardır eylem yapılıyordu. Bugün gelinen noktada ise işveren ve işçiler arasında antak kalma sağlandı.

Mart 2021’de açılan fabrikada Xiaomi ve Redmi marka akıllı telefonların üretimi yapılıyor. Yaklaşık 30 milyon dolarlık yatırımla hayata geçirilen fabrika tam kapasiteye geldiğinde yılda 5 milyon adet akıllı telefon üretecek. 2022’nin başından itibaren tv üretimi de yapılacak.

Twitter’da gündeme girdi

Mutlu sona ulaşılmasıyla birlikte Twitter’da #XiaomideZafer etiketi, 6. Sıradan Türkiye gündemine girdi. Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak’ın konu hakkındaki açıklaması şöyle:

“İstanbul Avcılar’da faaliyet gösteren #Salcomp #Xiaomi işyerinde günlerce idame eden eylemler neticesinde işveren tarafı ile yapılan görüşmeler pozitif bir seyirde devam etmiş ve bugün itibari ile tam mutabakat sağlanmıştır. Buna nazaran işten atılan arkadaşlarımızın tamamı işe geri alınmıştır. İşveren yetki tespitine yaptığı itirazı hemen kaldıracak olup, itirazın çekilmesinin arkasından kesinleşen yetkimiz ile birlikte işyerinde geçerli olacak toplu iş sözleşmesi sürecimiz ise süratle başlayacaktır.”

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!