featured

Windows 11 yerleşik brute force (kaba kuvvet) korumasına sahip oldu

Yazılım devi Microsoft, Windows 11’in yeni yapılarına kullananların brute force (kaba qüç) saldırılarını engellemelerine destek olacak yeni bir koruma özelliği ekledi. Varsayılan olarak etkinleştirilmiş olan bu işlev sistemlerin hacklenmesini zorlaştıracak. Windows 11’in 22528.1000 ve daha yeni önizleme sürümlerinde ortaya çıkan Hesap Kilitleme İlkesi, saldırganın olası parola seçeneklerini deneyerek gerçekleştirdiği brute force saldırı yöntemini etkisiz kılmayı hedefliyor. Yeni hususiyet 10 başarısız celse açma girişiminden sonrasında kullanıcı hesaplarını kilitleyecek.

En popüler saldırı şekillerinden biri

Microsoft temsilcilerine göre brute force, saldırganların Uzak Masaüstü Protokolü (RDP) üzerinden sistemlere girmek için kullandığı en popüler yöntem olarak öne çıkıyor. Microsoft’un işletim sistemleri ve kurumsal güvenlikten görevli başkan yardımcısı David Weston mevzuyla alakalı olarak “Bu teknik, fidye yazılımlarında ve diğer saldırılarda çok yaygın olarak kullanılıyor” dedi. Hesap Kilitleme İlkesi’nin Windows 11’e hususi olmadığını belirtelim. İşletim sisteminin önceki sürümlerinde de var sadece varsayılan olarak devre dışı bıraklılmış olarak geliyor. Windows 11 22H2 ile Microsoft bu korumayı etkin hale getirerek brute force saldırıları üstünden sistemlere sızmayı daha zor hale getirdi.

Brute force saldırısı nelerdir?

Brute force yani kaba qüç saldırısı, tecrübe etme-yanılma yöntemiyle parola ve kullanıcı adlarını ele geçirmeyi sağlıyor. Bir hayli eski olan bu yöntem, günümüzde hala popüler. Brute force girişimlerinde doğru kombinasyonu bulmak amacıyla oldukça fazla sayıda deneme, peşi sıra tekrarlanır. Bunu bir hırsızın kapı kilidini binlerce değişik anahtarla açmaya çalışmasına benzetebiliriz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Windows 11 yerleşik brute force (kaba kuvvet) korumasına sahip oldu
Uygulamayı Yükle

Uygulamayı edinerek deneyimini yükselt!

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!