featured

Wi-Fi 6 yükseltmeye değer mi?

Günümüzde artık nerede ise standart hale gelen Wi-Fi 5 teknolojisinden sonrasında, artık Wi-Fi 6 da yavaş yavaş hayatımıza girmeye başladı. Tıpkı 4G’den 5G’ye geçiş sürecinde olduğu şeklinde, pek çok kullanıcı yükseltmeye değip değmeyeceğini merak ediyor. Bizde sizler için mümkün olduğunca bu konuya belginlik getiriyoruz.

Wi-Fi 6 nedir?

Eski adlandırma kuralına göre 802.11ax olarak da adlandırılan Wi-Fi 6, aslına bakarsak daha hızlı ve daha verimli olan en yeni Wi-Fi teknolojisidir. Wi-Fi 5 olarak adlandırılan son standart 802.11ac üzerinde bir çok iyileştirme getiriyor. Öncelikli olarak odaklandığı konuysa tıkanıklığı en aza indirmek.

Wi-Fi 6, birden çok kullanıcının aynı anda ağa bağlanmasına ve erişmesine izin veren MU-MIMO’yu (çoklu kullanıcı, çoklu giriş, çoklu çıkış) kullanıyor. Ayrıca, bant genişliği tahsisini ve dolayısıyla verimliliği artıran OFDMA (Ortogonal frekans bölmeli çoklu erişim) de dahili olarak entegre bir şekilde geliyor. Buna ek olarak Wi-Fi 6, sinyal kalitesini ve menzili artıran bir ekip yeni iletim teknolojilerini de beraberinde getiriyor.

Bu teknolojiler, evinizdeki Wi-Fi deneyiminizi büyük ölçüde geliştirmese de, halka açık ağlar için kesinlikle ihtayaç duyulan bir çözüm sunuyor. Örneğin yurtlarda, otellerde, toplu taşıma araçlarında, kafelerde, meydanlarda ve hatta stadyumlarda bağlantı sorunları ve yavaşlığının önüne geçiyor. Buna ek olarak sunmuş olduğu 9.6 Gbps hız sayesinde selefinin 3.5 Gbps hızındaki performansını geride bırakıyor.

Wi-Fi 6 yükseltmeye değer mi?

Günümüzde piyasada satılan akıllı telefonlardan dizüstü bilgisayarlara kadar en iyi cihazların artık Wi-Fi 6 yardımı ile beraber geldiğini görüyoruz. Dolayısıyla bizler yükseltmek istemesek bile bu teknoloji zaman içinde bir standarda dönüşecektir. Tabii bu cihazlardan birine sahipsek, erken davranıp modemimizi de değiştirebiliriz.

Bizce Wi-Fi 6’ya ihtiyacınız olup olmadığını anlamanız için asıl sormanız gereken soru, mevcut sisteminiz sizi doygunluk ediyor mu? Sorunsuz ve kesintisiz bir internet bağlantısı alabiliyor musunuz? Çünkü çoğumuz evlerinde 100 Mbps değerinin altında bir hizmet alıyoruz. Hatta genel averaj bunun yalnızca 5’te 1’i kadar.

Tabii cihazlarınızı eğer Ethernet kablosuyla bağlama şansınız yoksa yada çok sayıda modem ve router ile bağlantı kurduğunuz bir akıllı ev sisteminiz var ise ya da iş yeriniz için düşünüyorsanız, erken davranmak sizin için bir avantaj olabilir. Ancak halihazırda kullandığımız Wi-Fi 5 teknolojisi size iyi hizmet ediyorsa, aceleci davranmaya hiç gerek yok.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Wi-Fi 6 yükseltmeye değer mi?
Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!