webin-babasi-1024x576.png

WEB’in Babası Sir Tim Berners-Lee Kimdir

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tim Berners-Lee, aslına bakarsak hepimizin hayatına bir halde girmiş bir insan. Çünkü o “World Wide Web” kısaca doğrusu bildiğimiz “www” nun mucididir. Bu dünya çapındaki ağın mucidi olan Berners-Lee bununla beraber bir mühendis ve bilgisayar bilimi profesörüdür. Peki Web’in babası Tim Berners-Lee kimdir?

Tim Berners-Lee Kimdir?

Sir Timothy John Berners-Lee, 8 Haziran 1955 yılında Londra’da doğmuştur. Dört çocuklu bir ailenin en büyük çocuğu olarak doğmuştur. Berners-Lee’nin anne babaları olan Mary Lee Woods ve Conway Berners-Lee, Ferranti Mark 1 adında olan ilk ticari bilgisayar üzerinde çalışmış bilgisayar bilimcileriydi.

Eğitim hayatına Sheen Mount Primary School ’da başlayan Berners-Lee daha sonrasında da Emanuel School’a gitti. 1973 senesinde ise Oxford The Queen’s Collage’de eğitimine devam etti. Buradan fizik alanında birinci derslik lisans mezuniyet belgesini aldı. Elektroniği, model bir demiryolunu kurcalayarak öğrenen Berners-Lee, kolejdeyken tamirhaneden almış olduğu eski bir televizyon seti ile bir bilgisayar yapmıştı.

İş hayatı

Üniversiteden mezun olan Berners-Lee kariyerine bir telekomünikasyon şirketi olan Plessey’de başladı. Burada mühendis olarak çalışıyordu. Daha sonrasında ise, 1978 senesinde ise DG Nash şirketine girdi. Burada yazıcılar için bir yazılım oluşturulmasına yardım etti.

1980 yılında ise Berners-Lee kısa bir süreliğine (Haziran 1980- Aralık 1980) CERN’de çalıştı. CERN’de bir şirkette bağımsız yüklenici olarak çalışıyordu. Burada iken araştırmacılar içinde bilgi paylaşımını kolaylaştırmak ve güncellemeleri kolayca yapabilmek için bir proje önerdi. Proje hiper metin kavramına dayalıydı ve ENQUIRE adında bir prototipi yapıldı. ENQUIRE, WWW (World Wide Web)’nun temellerini de oluşturuyordu.

CERN’de kaldığı kısa sürede WWW’nun temellerini atmış ve daha sonrasında oradan ayrıldığında John Poole’s Image Computer Systems adındaki bir şirkette çalışmaya adım atmıştır. Üç yıl süresince şirketin teknik kısmını yöneten Lee, bilgisayar ağı üzerinde de tecrübeler edinmiştir.

1984 yılında ise Berners-Lee CERN’e geri döndü. 1989 yılında CERN, Avrupa’nın en büyük internet düğümüne (web nodes) sahipti. Berners-Lee bundan faydalanarak hiper metin fikrini TCP protokolüyle ve alan adı sistemiyle birleştirdi. Böylece World Wide Web’in de doğmasını sağlamış oldu.

Berners-Lee tarafınca yazılan ilk web sunucusu ve istemcisi 20 Aralık 1990 tarihinde “info. Cern.Ch” adresinde yayınlandı. Yazmış olduğu sistemde ENQUIRE sisteminin fikirlerine benzer fikirler kullandı. Info.Cern. Ch adresi CERN’de bir NeXT bilgisayarda çalışmış dünyanın ilk web sitesinin ve sunucusunun adresiydi.

World Wide Web Consortium Kuruluyor

1994 senesinde Berners-Lee, MIT’de World Wide Web Consortium’u (W3C) kurdu. W3C, bir Web standartları organizasyonudur ve Web’in standardını iyileştirme amacı taşır.

Berners-Lee, teknolojiye yapmış olduğu katkılar için herhangi bir patent ya da telif hakkı istemedi. Serbestçe kullanılabilir hale getirdi. W3C, gelişmelerin hepimiz tarafından benimsenebilmesi için standartların telifsiz olması gerektiğine karar verdi.

1994 yılında kurulan World Wide Web Consortium’unun kurulduğu Bilgisayar Bilimi Laboratuvarı 2003 yılında yapay Zekâ Laboratuvarı ile birleşti. Böylece Massachusetts Teknoloji Enstitüsü bir Bilgisayar Bilimi ve yapay Zekâ Laboratuvarına sahip oldu.

2004 yılında Southampton Üniversitesi’nde Elektronik ve Bilgisayar Bilimleri Fakültesinde bilgisayar bilimleri alanının başkanlığını yaptı.

2009 senesinde Berners-Lee, direktörlüğünü üstlendiği World Wide Web Vakfı’nı kurdu. Bu vakıf kâr amacı gütmeyen, tüm insanoğlunun özgürce iletişim kurmak, yenilik ve ortaklaşa iş yapmak için Web’i kullanabileceği bir dünya oluşturmaya adanmış bir kuruluştur.

2011 senesinde Sir Tim, Ford Vakfı’nın Mütevelli Heyeti’ne seçildi.

2016 yılında ise Berners-Lee, Oxford Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri bölümünde Profesör oldu.

World Wide Web

Tim Berners-Lee kimdir sorusunun cevaplarından birisi “Web’in babasıdır”. Tim Berners Lee, hiper metin fikrini alıp TCP (iletim kontrol protokolü) ve alan adı sistemiyle birleştirmiş ve böylece ortaya World Wide Web çıkmıştır.

World Wide Web (Dünya Çapında İnternet), aslen bir data sistemidir. İnternet üzerinde yayınlanmış ve birbiriyle bağlantılı olan hiper metin dokümanlarından -her bir dokümana bir Web sayfası denir- oluşmuştur. Bu web sayfalarında metin, görsel, video ve öteki multimedya ögeleri bulunabilir.

Web’in temeli internettir. Karıştırılsa da Web ve web terimi aynı olguyu tanımlamaz. Web, internet üzerinde kurulmuş bir servistir.

HTTP (Hypertext geçirme Protocol), Web sunucularının ve tarayıcılarının kendi aralarında iletişim kurmak için kullandıkları protokoldür. Web sunucularına HTTP sunucusu da denir. “World-Wide-Web” ibaresi ise HTTP ile anlaşan sunucuların kolektif ağını ifade eder.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!