featured

Üç boyutlu baskı ile roket üretmek çok daha verimli

Uzay çağına girmeye başladığımız şu dönmelerde roketler ile ilgili müthiş gelişmeler olmaya devam ediyor. Space X’in geri dönüp inip yeniden fırlatılan roketlerinden sonra, üç boyutlu baskı ile hazırlanan roketler geleceğin üretim tekniği olabilir. Üstelik şirket Space X şeklinde roketlerini tekrar yeniden kullanabilmek üzere tasarlamış.

Firmanın anlattığı bilgilere nazaran roketi basmaları bir kaç hafta alırken eski teknikte aylar sürmekte. Hatta roketi inşa edecek ekipmanların hazırlanması seneler sürebilmekteydi. Deyim yerindeyse bu gelişme roket inşasını kökünden değiştirmek üzere.

100 kat daha az bölüme sahip roket, tecrübe etme yanılma metodu ile hızla geliştirebiliyor. Üstelik üretim maliyeti de oldukça azalmış oluyor. Tek dez avantajı ise ağırlığının konvansiyonel rokete nazaran %10-20 arasında fazla olması. Bizlik en etkisinde bırakan mevzu ise roketin tek parça yapılması yardımıyla birleştirilecek parçalardan çok daha farklı roket tasarımlarını üretmeye olanak vermesi.

En önemli maliyet avantajı ise roketin kalkış esnasında Nozul kısmından egzoz gazlarının yüksek sıcaklıklara dayanabilmesi için yapılan soğutma sisteminin önceden binlerce minik soğutma borusunun montajını gerektirmeden tek seferde basılabilmesi oldu. 2015 yılında kurulan şirket bu sayede kısa sürede ilk roketlerini fırlatacak.

Teknolojilerinde Starcraft’ta Protoss ırkından feyz alan şirket yazıcısının ismini Stargate, roket ismini Terran One ve Terran R, aviyoniklere ise Pylon adını koymuş. İlke roketlerini Mart sonu gibi fırlatmayı planlıyorlar. Bu model alçak yörünge görevi yapabilecek fakat Tercan R, Ay ve Mars görevlerini yapabilecek kadar güçlü olacak. Şimdideden 1.3 milyar dolarlık yatırım alan Relativity Space, 4.2 milyar dolar değerlemeye ulaşmış durumda.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Üç boyutlu baskı ile roket üretmek çok daha verimli
Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!