featured

Türkiye’nin ikinci 500 büyük sanayi kuruluşu açıklandı

İstanbul Sanayi Odası (İSO), mayıs ayında açıklamış olduğu ‘İSO Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu-2021’ araştırmasının peşinden, daha oldukça KOBİ niteliğindeki kuruluşları kapsayan ‘İSO Türkiye’nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu-2021’ araştırmasının sonuçlarını da bugün deklare etti. Üretimden net satışlar baz alınarak meydana getirilen İSO İkinci 500’ün 2021 yılı sıralamasına bakıldığında; Ege Seramik 980,1 milyon TL ile ilk sırayı aldı. Onu oldukca küçük bir farkla 979,8 milyon TL ile Kozlu Gıda takip ederken Kangal Termik Santral 979,7 milyon TL ile üçüncü oldu.

“En yıkıcı yan etkisi küresel enflasyon”

Araştırma sonuçlarını değerlendiren İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, “İSO İkinci 500 çalışmamızın 2021 yılı sonuçları, dünya ekonomisinin pandemi krizinden çıkış sancılarıyla geçirdiği hareketli bir senenin sanayiye yansıyan fotoğrafı niteliğinde. Öncelikle 2021 yılındaki aşı uygulamalarıyla dünyada hemen her sektöre dönük talebin beklenenden erken toparlandığına tanıklık ettik. Bu, beraberinde tedarik krizini getirdi. Gevşek para ve maliye politikalarının sağlamış olduğu rekor parasal genişlemenin en yıkıcı yan etkisi ise neticelerini bugün de yaşamakta olduğumuz küresel enflasyon oldu. 2021 yılını çift haneli bir büyümeyle kapatan vatanımızda ise sanayi kuruluşlarımız, bilhassa dış pazarlardaki performanslarıyla güçlenen küresel talepten payını almış görünüyor.” dedi.

“2021’de sanayiciler, büyük bir hızla başka firmalara borçlanmışlar”

İSO ikinci 500’ün ihracatında yüzde 35’lik bir büyüme bulunduğunu aktaran Bahçıvan, “İSO İkinci 500’ün ihracatı yüzde 35’lik bir büyümeyle 2021’de Türkiye genelinden ve İSO 500’den daha başarılı bir manzara sunuyor. Fakat İSO İkinci 500’ün verilerine baktığımızda borçlanma yapısında bariz bir deforme dikkatimizi çekmektedir. Söz konusu veriler İSO İkinci 500’de işletme faaliyetlerinin giderek daha çok borçlanma ağırlıklı olarak finanse edildiğini ortaya koyuyor. Asıl önemlisi ise borcun vade yapısında da gözle görülür bir kısalmanın olması. Bunun anlamı şu; İSO İkinci 500 şirketleri faaliyetlerin finansmanında ve artan işletme sermayesi ihtiyacının karşılanmasında ticari borçları oldukça daha çok kullanmışlar. Bir başka deyişle 2021’de sanayiciler, bankalara olan borçlarından oldukça daha büyük bir hızla başka firmalara borçlanmışlar. Bu, İSO İkinci 500 araştırmalarında karşımıza çıkan yeni bir konum olarak dikkat çekiyor.” açıklamasında bulundu.

“KOBİ’ler büyük çaplı yatırımlara gereksinim duyuyor”

Şirketlerin finansmana erişimde zorluklar yaşadığına dikkat çeken Bahçıvan, “Başta ihracatçı sanayicilerimiz olmak suretiyle, şirketlerimiz son yıllarda nitelikli ve kaliteli finansmana erişimde çeşitli güçlükler yaşıyor. Bu tabloya bakarak şunu söyleyebiliriz; finansman koşullarının sıkılaştığı ve kredi imkanlarının daraldığı son dönemlerde, sanayicilerimizin arasında bulunduğu bu vaziyet, zincirleme reaksiyon halinde gelişebilecek ödeme risklerine işaret etmesi bakımından son derece kaygı vericidir. Tüm dünyada olduğu şeklinde, vatanımızda de KOBİ’ler ölçek büyütmek, rekabetçiliği çoğaltmak ve pazarını genişletmek için büyük çaplı yatırımlara daha çok gereksinim duyuyor. Buradan hareketle kurlardaki yükseliş ve finansman koşullarındaki sıkılaşmanın dev şirketlere kıyasla KOBİ’ler için daha zorlayıcı bir ortam oluşturduğuna kuşku yok.” ifadelerini kullandı. Sanayinin istihdamı sürükleyici özelliği. Bahçıvan, sözlerini şöyle ki bitirdi: “İSO İkinci 500 şirketlerinin ana büyüklük kriteri olan üretimden satışlarının, 2021 yılında yüzde 77,5 oranında artarak 191,1 milyar TL’den 339,2 milyar TL’ye yükselmesini mühim bir başarı olarak görebiliriz. 2021 senesinde İSO İkinci 500’ün istihdamı yüzde 5 artarak 261 bin kişiye çıkarken aynı yılda ödenen maaş ve ücretlerdeki artış ise yüzde 39 oldu. Sanayinin istihdamı sürükleyici özelliği burada da karşımıza çıktı.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Türkiye’nin ikinci 500 büyük sanayi kuruluşu açıklandı
Uygulamayı Yükle

Uygulamayı edinerek deneyimini yükselt!

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!