featured

T-Mobile’ın büyük veri ihlali davasında flaş gelişme

ABD’li operatör, 2021’de olup biten büyük veri ihlali için toplu dava anlaşmasının bir parçası olarak 500 milyon dolar ödemeyi kabul etti. T-Mobile, olayın gerçekleştiği dönemde veri ihlalinden etkilenen abone sayısının söylendiği kadar (47.8 milyonla 100 milyon arası) fazla olmadığını belirtmişti. Verilerin çoğunun operatör vesilesiyle kredi başvurusunda bulunan potansiyel abonelerle eski abonelerin kayıtları olduğu bildirilmişti.

Hangi veriler çalındı?

Mahkeme dosyası, 76.6 milyon ABD vatandaşının abone verilerinin çalındığını ortaya çıkardı. Çalınan veriler arasında, abonelerin isimleri, toplumsal emniyet numaraları, adresleri, sürücü belgesi detayları var.

T-Mobile neyle suçlanıyor?

T-Mobile, abonelerin verilerini korumamak, veri ihlalinden etkilenen aboneleri bilgilendirmemek ve kifayetsiz veri güvenliğine sahip olmakla suçlanıyor. T-Mobile, bu iddiaları reddederek suçlamaları kabul etmiyor.

500 milyon dolar ödeme

Uzlaşma teklifine gore, T-Mobile, verileri çalınan abonelere ödeme yapmak ve avukat ücretleri dahil tüm masrafları karşılamak için kullanılacak uzlaşma fonu için 350 milyon dolar, 2022-23’te mevcut harcamalarının ötesinde veri güvenliği ve ilgili teknolojilere yatırım için 150 milyon dolar ödeyecek. Teklif, mahkemeye sunuldu sadece yargıç tarafından da onaylanması gerekiyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
T-Mobile’ın büyük veri ihlali davasında flaş gelişme
Uygulamayı Yükle

Uygulamayı edinerek deneyimini yükselt!

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!