featured

Steam, Epic Games ve PayPal, Endonezya’da yasaklandı

Endonezya hükümeti, ülkenin yasalarına uymadıkları nedeni öne sürülerek Steam, Epic Games ve PayPal şeklinde bir takım çevrimiçi hizmete erişimi engelledi. Endonezya, kurallara uymaları için 27 Temmuz’a kadar şirketlere süre vermişti. O tarihe kadar gereklilikleri yerine getirmeyen şirketlere ülke genelinde yasaklandı. İlk olarak 2020’de uygulamaya konan MR5 isminde kapsamlı bir yasanın parçası olan uyulması mecbur gereklilikler, Endonezya hükümetine kullanıcı verilerine yetişme imkanı tanıyor. İlgili yasaya göre, firmaların ülke veri tabanına kaydolmaları ve “kamu düzenini bozan” içerikleri kaldırmaları gerekiyor. Kaldırılması istenen içeriğin ise 4 saat içinde silinmesi gerekiyor.

Steam, Epic Games ve dahası ülkede artık yasak

Halihazırda ülke genelinde, PayPal, Origin, Stea Epic Games ve Yahoo yasaklanmış durumda. Uygulanan yasak ile Endonezya’da ki kullanıcılar ödeme işlemlerinde ve belirli bazı oyunları oynamada zorluklar yaşıyor. Zira PayPal’ın yasaklanması serbest çalışanların ödeme alma ya da ödeme yapmasını engelliyor. Öte taraftan Valve, Origin, Epic Games’in yasaklanmasıyla CS:GO, Dota 2 ve Fortnite gibi oyunlar artık ülkede oynanamıyor.

Meta ve Google şeklinde büyük firmalar lisans için kaydoldu

Bu arada geçtiğimiz hafta, Apple, Meta, Microsoft, Google, Amazon, TikTok, Twitter, Netflix ve Spotify, çokça reaksiyon çeken bu yasa için lüzumlu olan lisans başvurusunda bulundu. Bu servisler ülkede kullanılabilir durumda. Yasaya uymayan hizmetlerin ülkedeki gelelecekleri ise şimdilik belirsiz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Steam, Epic Games ve PayPal, Endonezya’da yasaklandı
Uygulamayı Yükle

Uygulamayı edinerek deneyimini yükselt!

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!