featured
Portable SSD state solid drives disk in woman’s hands against notebook keyboard

SSD Nedir

SD nedir, hard disklere nazaran ne farkı vardır? Bu makalemizde “Solid State Drive”ın avantajlarını ele alıyoruz. Şu dönemle beraber adından sıkça söz edilen uzun ömürlü depolama sürücüleri olan SSD’ler her geçen gün gelişmeye devam ediyor. Hepimiz de bu makalemiz vesilesiyle hem SSD nedir, aynı zamanda ne işe yarar gibi konuları mercek altına alacağız.

SSD nedir, niçin tercih edilmelidir?

Normal sabit disklerde dönen disk plakları bulunuyor. Bu tarz şeylerin olası bir yere düşme yahut darbe alma durumunda hasar alma ihtimali yüksektir. Bu bağlamda disk, olası bir sarsıntı sonrası işlevini yitirebilir. SSD’ler ise donanımsal olarak darbe ve düşmelere karşı daha dayanıklı üretilirler ve disk plaklarına haiz değiller.

Buna ek olarak da okuma/yazma hızı konusunda daha iyi bir performans sunduklarını söyleyebiliriz. Örnek vermek gerekirse; işletim sistemi başta olmak üzere, temel programlar ve çokça oynanan oyunların bu sürücülere yüklenmesi hem sistemin hem de program ve oyunların daha verimli çalışmasına olanak sağlar.

Bu iki özellikle birlikte temel bir durağan/taşınabilir diske göre SSD’lerin fiyatları daha yüksek seviyededir. Doğal ki burada ürünün kapasitesi ve teknolojisi şeklinde temel unsurlar da baz alınırlar. Örneğin SATA bir SSD ile NVMe SSD içinde da fiyat değişiklikleri söz mevzusu olur.

SSD’nin avantajları neler?


Hareketli parça yok: sabit disklerin en büyük sorunu içlerinde dakikada 5400 veya 7200 devirde (kimi zaman 10.000 ya da 15.000) dönen plakalar olması. Bu, hem diski sarsıntılara karşı savunmasız hale getiriyor bununla beraber diskin zaman içinde aşınmasına sebep oluyor. Yani hiç veri yazmasanız bile durağan diskler çalıştığı yerde yıpranmaya devam ediyor. SSD’lerde ise hiç hareketli parça yok. Bu bağlamda SSD, elektrik aldığı süre içinde eğer okuma/yazma işlemi yoksa yıpranmıyor.


Hızlı: SSD’ler normal bir diske ve hatta eMMC’ye göre daha yüksek okuma/yazma hızlarına erişebilir. Tepki süresi olarak milisaniyelerden mikro saniyeye indirilmiş olduğu de gözlemlenmektedir ki bu oran sabit disklerde 10ms’nin dahi üstüne çıkmakta.
Mobilite: Tıpkı birer telefon, işlemci ve tablet gibi diskler de küçülmeye gidiyor. Bu gelişmeyle beraber dizüstü bilgisayarların ve oyun konsollarının içinde de artık SSD’leri görmek mümkün hâle geldi. Hiçbir zaman M.2 2230 boyutunda bir sabit disk üretilemeyecek fakat bu boyutta SSD’ler mümkün.


Düşük arıza oranları: Yukarıda verdiğimiz fiziksel arızalara istinaden yazılım tarafında da SSD’lerde düşük arıza oranları gözlemlenmekte. Hatta SSD’lerin ciddi bir konum olmadığı sürece ömürleri boyunca hızlarını koruduklarını da biliyoruz. Ek olarak SSD’lerde hata düzeltme kodu özellikleri de (Error-Correcting Code/ ECC) yer ediniyor.


Boyut ve tasarım: Bu alanda da çok yönlülüğe yer veren SSD’ler, 2,5 inç sürücü yuvalarına ve M.2 yuvalarına uygun tasarlanır. M.2 NVMe SSD olarak tabir edilen bu depolama birimleri ise daha yüksek performans ortaya koyar.


Kullanım ömrü: durağan diskler genel olarak 6~10 senede kullanım ömürlerini doldurmakta ve artık Bad Sector denilen arızalı kısımlar meydana getirmeye başlamakta. Öte yandan SSD ömrü, daha önce test ettiğimiz şeklinde sunulan garantinin 10 katına kadar çıkabilmekte.

SSD’ler farklı çeşitlerde üretilirler. Bu süreçte boyutları ve depolama kapasiteleri değişkenlik gösterir.

SATA III: SATA III, hem HDD aynı zamanda SSD ile çalışan eski bir bağlantı seçeneğinin son noktasıdır. SSD’lerin yaygınlaştığı dönemde anakartlar henüz yeni standartları benimsemediğinden, HDD’den SSD’ye geçiş esnasında SATA III standardı SSD’ler için de kullanıldı. SATA standardı güncel SSD’lerde de halen kullanılıyor ancak yaklaşık 550 MB/s hız ile PCIe SSD’lerin oldukça gerisinde kalıyor. Bu standarttaki SSD’lerin anakarta bağlanması için bir SATA kablosuna ve güç kablosuna ihtiyacı vardır.


PCIe: Peripheral Component Interconnect Express veya PCI Express yuvası; genellikle grafik kartları, USB bağlantı noktaları ve ses kartları şeklinde eklenti kartları için kullanılır. Ancak artık aşırı hızlı veri hızları için tüm bant genişliğini kullanabilen SSD’ler geliştirilmiş durumda. En yeni nesil PCIe 4.0 SSD’ler İlk olarak AMD’nin X570 anakartlarıyla piyasaya sürüldü. Ayrıca 5.000 MB /s’ye kadar okuma ve 4.400 MB /s’ye kadar yazma hızı sunabilen sürücülerin fiyatları genellikle SATA’daki denk modellere gore iki katından fazla seviyededir.


M.2: M.2 SSD’ler tasarım olarak en ufak diskler diyebiliriz. M.2 sürücüler hem SATA hem de NVMe denetleyicilerinden yararlanabilen bir biçim faktördür. Bu SSD’ler kısa bir pimli konektör kullanır ve çoğu zaman anakartla aynı hizada bulunurlar. Bu, yer tasarrufu sağlamanız konusunda bir avantaj sunabilir. Sadece bir dezavantaj da söz konusu olabilir: Hava akışı konusunda yaşanabilecek sorunlarla beraber ısınma problemleri meydana gelebilir. Bunu önlemek adına kimi zaman soğutucu takviyesi yapmak şart.


NVMe: NVMe, nerede ise tüm PCI Express SSD’lerin veri aktarmasına olanak tanıdıkları olan temel arabirimdir. Temelde AHCI protokolünün yerini alması için tasarlandı. AHCI yıllar önce eskiyen IDE protokolünün yerini almıştı. AHCI sayesinde geleneksel HDD’ler, veri yükünü çok daha verimli bir halde yönetiyordu. Sadece aynı verimlilik ne yazık ki SSD’lerde gözlenemiyor. NVMe ile beraber SSD’ler daha geniş komut kuyruklarını daha verimli bir şekilde işleyebiliyor. NVMe SSD’lerin ayrıca çağdaş SSD’lerin paralellik özelliğini çok daha etkili kullanabildiğini belirtmekte yarar var. Gene PS5 ve Xbox Series X gibi son nesil konsolların da NVMe SSD kullandığını belirtelim.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
SSD Nedir

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!