featured

Spotify’ın kullanıcı büyümesi beklentileri aştı

Spotify, bu yılın başlarında Rus kullanıcılarını kaybetmesine ve dünyanın dört bir yanında yaşanmış olan ekonomik sıkıntının baskılarına rağmen geçen yıla kıyasla kullanıcı ve abone sayısını artırdı.

Kullanıcı sayısındaki büyüme beklentilerin üzerinde

Spotify, Çarşamba günü 2022 yılı ikinci çeyrek finansal neticelerini deklare etti. Müzik akış hizmeti, Haziran ayı sonu itibarıyla 433 milyon aylık aktif kullanıcıya ulaştı. Mart ayında sonucunda platform, 422 milyon etken kullanıcıya sahipti. Şirket, Latin Amerika’daki Z kuşağı ve Avrupa’da hesaplarını yine etkinleştiren kullanıcılar yardımıyla şimdiye kadarki en büyük ikinci çeyrek büyümesini kaydetti.

Spotify Premium üye sayısı

Spotify, Nisan ayında Rusya ile bağlantılarını koparmasının ardından 600.000 abone yitirdi. Şirketin CEO’su Daniel Ek, Haziran ayına kadar 187 milyon premium (ücretli) aboneye ulaşacakları tahmininde bulunmuştu. İkinci çeyrek sonuçlarına gore, Spotify 188 milyon premium aboneye sahip.

Reklam gelirlerinde artış

Kullanıcılara parasız ve premium kalitede müzik dinleme seçeneği sunan akış servisi, reklam gelirlerini de artırdı. Spotify’ın üç aylık reklam geliri %31 artarak 365 milyon dolara terfi etti. Reklamlar, firmanın toplam gelirinin %13’ünü oluşturuyor. Reklam büyümesi 2. çeyrek gelir kazancını %23’lük artışla 2.9 milyar dolara çıkardı. Spotify, podcast yayınları üstünden de hasılatını artırdı. Spotify, üç ayda 197 milyon dolar etkinlik zararı, 127 milyon dolar net zarar bildirdi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Spotify’ın kullanıcı büyümesi beklentileri aştı
Uygulamayı Yükle

Uygulamayı edinerek deneyimini yükselt!

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!