featured

Sosyal medya ve internet haber sitelerine düzenleme getiren teklifin 14 maddesi komisyonda kabul edildi

Sosyal medyada kasten gerçek dışı malumat paylaşanlara hapis cezası getiren ve web haber sitelerini Basın Kanunu kapsamına alan yasa teklifinin 14 maddesi TBMM Adalet Komisyonu’nda kabul edildi. Tamamı 40 maddeden oluşan teklifin diğer maddeleri yarın görüşülecek. Teklifin kabul edilen 14 maddesinde web haber sitelerinin süreli gösterim kapsamına katılımı ve Basın İlan Kurumu çatısı dibine eklenmesi ile alakalı maddeler yer ediniyor. Sosyal medyadaki paylaşımlara cezai yaptırım getirilmesiyle ilgili maddeler ise yarın görüşülecek.

Teklifin düşünülen maddelerinde neler yer alıyor?

  • İnternet haber siteleri süreli yayın kapsamına alınıyor.
  • İnternet haber sitelerinin “kontakt” sayfasında şirketin iş yeri adresi, ticari unvanı, elektronik posta adresi, yazışma telefonu ve elektronik tebligat adresi, yer sağlayıcısının ismi ve adresi bilgileri yer alacak.
  • Haberlerin eklenme tarihi ve güncellenme tarihi içeriğin üst kısmında belirtilecek.
  • Sitede gösterilen içerikler, gerektiğinde istek eden Cumhuriyet Başsavcılığına teslim edilmek suretiyle, doğruluğu ve bütünlüğü sağlanmış şekilde 2 sene süreyle muhafaza edilecek.
  • Yargı mercileri tarafından yayının tahkikat ve kovuşturma mevzusu olduğunun internet haber sitesine yazılı olarak bildirilmesi halinde, bu işlemlerin sonuçlandığının bildirilmesine kadar tahkikat ve takibat konusu gösterim kaydının saklanması mecbur olacak. İnternet haber sitelerinde zarar kabul eden kişinin düzeltme ve yanıt yazısını sorumlu müdür, hiçbir düzeltme ve ekleme yapmaksızın, yazıyı aldığı tarihten itibaren en geç bir gün içinde, alakalı yayının yer almış olduğu sayfa ve sütunlarda, URL bağlantısı sağlanmak üzere, aynı puntolarla ve aynı halde yayımlamak zorunda olacak. Yayın hakkındaki verilen erişimin engellenmesi ve/yada içeriğin çıkarılması kararının uygulanması yahut internet haber sitesi tarafınca içeriğin kendiliğinden çıkarılması niteliğinde, düzeltme ve cevap metni ilgili yayının yapıldığı web haber sitesinde ilk 24 saati ana sayfasında olmak suretiyle 1 hafta süreyle yayımlanacak.
  • Basın İlan Kurumu, noksan bilgi veya gerçeğe aykırı bilgi bulunması niteliğinde, web haber sitesinden bilgilerin 2 hafta içerisinde düzeltilmesini isteyebilecek. İsteğin yerine getirilmemesi durumunda ceza mahkemesine başvuracak ve yayımın durdurulmasını talep edebilecek.
  • Kabul edilen öteki maddelerde ise basın kartı hakkında yeni düzenleme yer ediniyor. Basın kartı başvuruları artık Cumhurbaşkanlığına bağlı İletişim Başkanlığı’na yapılacak. İnternet haber siteleri de basın kartı için müracaat yapabilecek. Basın kartı türlerine ve müracaat kriterlerine de düzenleme getirildi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Sosyal medya ve internet haber sitelerine düzenleme getiren teklifin 14 maddesi komisyonda kabul edildi
Uygulamayı Yükle

Uygulamayı edinerek deneyimini yükselt!

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!