featured

Sanal gerçeklik sayesinde son derece karmaşık ameliyat mümkün oldu

Doktorlar tarafından yapılan iş birliği ile açılan bir takım, ilmi olarak kranyopagus olarak tanımlanan kafalarından yapışık ikizleri başarı göstermiş bir biçimde ameliyat ettiler. Son aşama riskli bir ameliyat türü olan bu karmaşık muamele sanal gerçeklik teknolojisi sayesinde gerçekleştirildi.

Ameliyat 27 saat sürdü

Ameliyata giren üç yaşındaki yapışık ikizler Barnardo ve Arthur, ortak kafatasına sahip olan ve ayrılma sürecine giren en yaşlı çift olarak tarihe geçti. Gerçekleştirilen ameliyat 27 saat sürerken 100’e yakın sıhhat çalışanı operasyona katıldı.

Cerrahlar sanal gerçeklik sayesinde aylarca pratik yaptı

Karmaşık ameliyattan önce, farklı ülkelerden bir öbek cerrah sanal gerçeklik teknoloji kullanılarak oluşturulan bir ameliyathane üzerinde aylarca süren pratikler yaptı. İkizlerin tomografi ve MR taramaları kullanılarak açılan VR kontrol, operasyon için kilit rol oynadı. Temmuz 2022’de yayınlanan bir araştırmaya gore cerrahların VR modeller üstünde çeşitli ameliyatlar yapması sinir hasarı şeklinde ciddi cerrahi sonuçların sayısını azalttığını ortaya koydu. Bundan bir yıl önce ise FundamentalVR, doktorlara daha gerçekçi bir cerrahi tahsil sağlamak için dokunsan geri bildirimi olan sanal gerçeklik tahsil platformunu duyurmuştu. Cerrahi eğitimlerin yanı sıra VR, fobileri gidermek ve bağımlılıktan kurtarmak benzer biçimde pek fazlaca alanda kullanılıyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Sanal gerçeklik sayesinde son derece karmaşık ameliyat mümkün oldu
Uygulamayı Yükle

Uygulamayı edinerek deneyimini yükselt!

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!