featured

Samsung ve Qualcomm anlaştı

Qualcomm’un üç aylık finansal neticelerini açıklamış olduğu basın toplantısında gerçekleştirilen sual-cevap oturumunda söylenenler Samsung’un Galaxy S23 ailesinde Exynos işlemcileri kullanmayacağını doğruluyor. Daha önceki söylentiler de yeniden Galaxy S23’te ancak Snapdragon yongasının kullanılacağını gösteriyordu.

Qualcomm ve Samsung ortaklıklarını 2030’a kadar uzattı

Qualcomm tarafınca yapılan açıklamayla Samsung ile olan ortaklıklarının 2030 yılına kadar uzatıldığı belirtiliyor. Yapılan bu oldukça yıllı antak kalma bununla beraber 6G bileşenlerini de yer ediniyor. Halihazırda Samsung’un Exynos yongalarında bulunan 5G modemlerde sıkıntı yaşamış olduğu biliniyor. Qualcomm ise oldukça kuvvetli ve enerji verimliliği yüksek modemlere sahip. Bu avantajını 6G modemlere de taşıması umut ediliyor.

Galaxy S23’te sadece Snapdragon işlemciler kullanılacak

Samsung’un, Galaxy S23, S23+ ve S23 Ultra’da Snapdragon yongalarını kullanmasının temelinde bir süredir geliştirilen Exynos 2300 yongasında bulunan 5G modeminin Snapdragon X70 modemine bakılırsa gösterdiği düşük performans yatıyor olabilir. Dolayısıyla Galaxy S23 ailesinin tamamında muhtemelen Snapdragon 8 Gen 2 yongasını göreceğiz. Bununla beraber Galaxy S22 ailesinde kullanılan Exynos 2200 ileSnapdragon 8 Gen1 arasındaki performans farkı da bu sonucu etkileyecektir.

Samsung, Exynos işlemcileri bırakmayacak

Güney Koreli teknoloji devi, kısa vakit ilkin TSMC’nin 4nm süreciyle ve sonraki teknolojileriyle rekabete girecek 3nm GAAFET üretim teknolojisini duyurmuş ve ilk sevkiyatları gerçekleştirmişti. Ancak 3nm GAAFET teknolojisi henüz erken aşamada ve beklenen verimlilik ele geçirilmiş değil. Samsung ek olarak verimliliğin artacağı yeni bir versiyon üstünde de çalışıyor. Aynı zamanda şirketin 1000 kişilik mühendis kadrosu toplayarak yeni nesil işlemciler üstünde yoğunlaştığı da biliniyor. İlk meyvelerini 2025 senesinde görmeyi beklediğimiz bu girişim Galaxy S25’de karşımıza çıkabilir. O zamana kadar Samsung’un amiral gemilerinde Exynos işlemcileri göremeyebiliriz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Samsung ve Qualcomm anlaştı
Uygulamayı Yükle

Uygulamayı edinerek deneyimini yükselt!

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!