featured

Samsung, BOE’yi tedarik zincirinden çıkarıyor

Samsung, Çinli ekran üreticisi BOE’ye eskisi kadar LCD TV panel siparişi vermeyecek. BOE, TV’ler için Samsung’un en önemli LCD panel tedarikçilerinden biri oldu. Güney Koreli firma dünyanın en büyük TV üreticilerinden biri olduğu için bu iş donanması onlar için fazlaca önemliydi. BOE, Samsung’un küresel varlığından faydalandı ve marketing amacıyla adını kullandı. İki şirket bu yılın başından beri telif hakkı yapısıyla alakalı görüşmelerde bulunuyor sadece bir anlaşmaya varamadılar. Telif hakkı yapısını mı çözemediler yoksa BOE, telif tutarı ödemeyi tamamen reddetti mi bilinmiyor. Her iki durumda da Samsung, BOE’yi tedarik zincirinden çıkararak misilleme yapıyor.

Araştırma firması Omdia’ya nazaran Samsung, BOE’nin LCD TV serisindeki payını %17’den %13’e düşürdü. Şirketin toplam siparişlerini 47.8 milyondan 53.8 milyona -hemen hemen %13- artırdığı bir dönemde bu %4’lük düşüş gerçekleşti. BOE’nin kaybı CSOT, HKC, Sharp ve LG Display dahil Samsung’un öteki tedarikçileri için büyük hasılatlar anlamına geliyor. CSOT, %21 payla Samsung’un LCD TV panellerinin en büyük tedarikçisi olmaya devam ediyor. HKC, payını %15’ten %20’ye çıkararak BOE’yi geride bıraktı. BOE’nin kısa sürede Apple’ın iPhone 14 serisi için monitör özelliklerinde yetkisiz değişimler yaparken yakalandığını belirtmekte fayda var. Çinli şirket, iPhone 14 ve iPhone 14 Pro Max için 30 milyon OLED monitör siparişi almıştı. Ancak Apple’ın bilgisi olmadan ekranın özelliklerini sessiz sedasız değiştirdi. Değişiklikler BOE’ye üretimi durdurmasını isteyen Apple tarafınca fark edilmedi. Şirket şimdi bütün iPhone 14 serisinin ekranlarını Samsung Display ve LG Display’den alabilir.

Samsung Display’in Samsung LCD TV’lerindeki oranı azalıyor

Samsung’un LCD TV açık oturum siparişlerini kaybeden tek marka BOE değil. Güney Koreli devin kardeş firması Samsung Display, geçen yıl 6.9 milyon adet sipariş alırken bu sene 4.3 milyon sipariş aldı. Bunun nedeni; Samsung Display’in QD-OLED panellere geçiş yapması. Şirket, LCD üretimini tamamen durdurmayı planlıyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Samsung, BOE’yi tedarik zincirinden çıkarıyor
Uygulamayı Yükle

Uygulamayı edinerek deneyimini yükselt!

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!