indir-3-9

Samsung, Beyninin Sinirsel Haritasını Belleklere Aktaracak

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Teknoloji devi Samsung, beyin nöron haritasını elektronik bir cihaza kopyalamanın yollarını araştırıyor. Önümüzdeki yıllarda bitmesi beklenen yeni proje, kişilerin nöron haritasının belleklere aktarılması sağlayacak.

Samsung Advanced Institute of Technology (SAIT), yeni proje için Harvard Üniversitesi ile birlikte çalışıyor. Araştırmaya nazaran, Prof. HongKun Park ve Prof. Donhee Ham tarafından geliştirilen nanoelektrot dizisi kullanılarak, beynin sinirsel bağlantı haritası kopyalanabilecek. Bununla beraber üretilecek çipler kendi kendine öğrenme işlevine benzer kabiliyetler kazanacak.

Belleklere aktarım yapılacak

Kopyalanan nöron haritasını, SSD’lerde kullanılan standart NAND ya da RAM benzer biçimde katı hal hafıza sürücülerine depolamayı planlayan şirket, bilimde büyük bir gelişim sağlayabilir. Bunun yanı sıra insan beyninin sinaptik bağlantı bulunan tahmini 100 milyar nörona sahip olduğu düşünüldüğünde, yeni proje oldukca yavaş ve karmaşık bir şekilde ilerleyecek. Samsung, kopyalanan bellek biriminlerinin nöron bağlantılarının gücünü yansıtan iletkenliğe sahip olacağını düşünüyor. Ek olarak şirket, bilim insanları tavsiye ettiği gibi beyin üzerinde tersine mühendislik uygulayarak gelişim sağlayacak.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!