S-1

Play Store’daki Uygulamaların Hangi Verilerinizi Gösterecek

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Google, Play Store’daki geliştiricilerin uygulamaları tarafından toplanan ve gizlenen veri türlerinin ayrıntılarını kullanıcı ile paylaşmaları ve bilgilerin iyi mi kullanıldığını açıklamaları gerektiğini söyleyerek yeni bir güvenlik bölümü üzerinde çalıştıklarını açıkladı.

2022 ile kullanıcılar etiketleri görebilecek

Geçtiğimiz yılın sonlarında Apple, App Store’daki uygulamaların tam olarak hangi verileri topladığına ve iyi mi kullanıldığına ilişkin kullanıcıların bilgilendirilmesi amacıyla gizlilik etiketlerini başlattı. Apple’ın özelliği başlatmasından yaklaşık 4 ay sonra bir blog gösterimi ile Google da benzer bir özelliği Play Store’a getireceğini duyurdu.

Google, geliştiricilerden uygulamalarının yaklaşık veya kati konum, kişiler, kişisel bilgiler (ad ve e-posta adresi benzer biçimde), fotoğraflar, videolar ve ses dosyaları benzer biçimde ne tür verileri toplamış olduğunu ve depoladığını paylaşmalarını isteyecek. Ayrıca bu verilen iyi mi ve ne amaçla kullanıldığı da belirtilecek.

Google’ın hedeflediği süre çizelgesine gore yeni siyaset 2021’in 3. çeyreğinde uygulama gizlilik politikaları hakkında ayrıntılı rehberlik dahil olmak üzere yeni politika gereksinimlerini ve kaynakları paylaşılacak. Geliştiriciler, bu senenin 4. çeyreğinden itibaren Google Play Console’da bilgi beyan etmeye başlayabilecek ve kullanıcılar bu detayları, 2022’nin ilk çeyreğinden itibaren Google Play’de görebilecek. Geliştiricilerin, tüm mevcut ve yeni uygulamalar için detayları beyan etmesine adına son tarih ise 2022’nin ikinci çeyreği olarak belirtiliyor.

Google, bu çizelgenin hedeflenen çizelge olduğunu ve tarihlerin değişebileceğini söyledi.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!