featured

Paralel gerçeklik nedir

Paralel gerçeklik teknolojisi ile CES 2020’de tanıştık, tatbiki olarak da ilk havaalanında gördük. Peki, Paralel Gerçeklik (Parallel Reality) nelerdir? Bu teknoloji yaşamımıza neler getiriyor?

Paralel gerçeklik nelerdir?

Paralel gerçeklik, yüz veya daha fazla kişinin dijital bir ekranı, tabelayı yada ışığı aynı anda paylaşmasına ve her birinin farklı bir şey görmesine olanak tanıdığı olan yeni bir teknoloji. Bilim kurgu gibi gelebilir ancak şu anda yaşamımıza girmiş bir teknoloji. Teknolojiyi inanılmaz deneyimlere dönüştürme geçmişi olan bilim adamları, mühendisler ve tasarımcılar tarafınca geliştirildiği belirtiliyor. Parallel Reality ekranları çıplak gözle görülebiliyor, hususi bir gözlük gerektirmiyor. Aynı anda aynı ekrana bakan binlerce insanın kendi eğlencelerini, bilgilerini, reklamlarını, yol tariflerini yada çevirileri görebildiğini düşünün. Paralel gerçeklik ekranları, benzeri görülmemiş kabiliyetlere sahip yeni bir piksel tarafından çalışır kılınıyor. Bu pikseller aynı anda milyonlarca farklı renk ve parlaklıkta ışık ışını yansıtabiliyor. Sonra her ışın yazılımla muayyen bir kişiye yönlendirilebiliyor. Geleneksel piksel, herhangi aniden yalnızca tek bir renk çıkışı verirken, paralel gerçeklik pikseli aynı anda farklı renk ve parlaklıkta milyonlarca kontrol edilebilir fer çıkışı sağlayabiliyor.

Paralel gerçeklik kullanım alanları

Etrafınızda gördüğünüz işaretleri değiştirmekten tamamen yeni deneyimler yaratmaya kadar olasılıklar ebedi. Farklı kişilere ve yerlere aynı anda değişik şeyler göstererek ekranlar, işaretler, sinyaller ve ışıkların daha etkili olacağı durumları hayal edebiliyor musunuz? İşte bazı tatbik alanları:

  • Uluslararasılaşma: İçerik, her bireyin dilindedir.
  • Pazarlama: Reklam, her ferdin gereksinimlerine, ilgi alanlarına, davranışlarına ve çevresine yöneliktir.
  • Eğlence: Halka açık eğlence mekanlarında medya, mesajlaşma ve ışık efektleri her kişiye göre kişiselleştirilir.
  • Yön bulma: Yol tarifleri her ferdin hedefine bakılırsa özelleştirilir.
  • Trafik işaretleri ve sinyalleri: Yoldaki uyarılar ve sinyaller her bölgeye, şeride ve araca özeldir.
  • Okunabilirlik: İçerik her kişinin mesafesine, görüş açısına ve görüş çizgilerine bakılırsa ayarlanır.
  • İnsan akışı yönetimi: Her kişiye en müsait çıkış veya tahliye yolu sağlanır.
  • Mimari ışıklandırma ve efektler: Işıklar ve ışık efektleri her şahıs için özelleştirilir.

İlk kez CES 2020’de gösterilen paralel gerçeklik teknolojisini tatbiki olarak geçtiğimiz günlerde Amerika’daki bir havaalanında gördük. Teknoloji, 100’e yakın yolcunun seyahatlerine gore uyarlanmış kişisel uçuş bilgilerini aynı anda tek bir paylaşılan dijital ekranda görmelerine olanak tanıdı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Paralel gerçeklik nedir
Uygulamayı Yükle

Uygulamayı edinerek deneyimini yükselt!

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!