featured

Ortalama veri ihlali maliyeti tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı

IBM araştırmasına göre, 2022 senesinde veri ihlalinin kuruluşlara ortalama maliyeti 4.35 milyon dolara terfi etti. Bu, senelik bazda tüm zamanların en yüksek ortalama veri ihlali maliyeti. 2021 yılına kıyasla %2.6, 2020 yılına kıyasla da %13’lük bir artış laf konusu.

Maliyetler müşterilere yansıtıldı

IBM’in çıkardığı yıllık rapor, Mart 2021 – Mart 2022 arası Dünyanın dört bir yanından 550 kuruluşun yaşamış olduğu veri ihlallerinin analizini içeriyor. Bu maliyetlerin tüketicilere yansıtıldığı açıklandı. Ankete katılan kuruluşlardan yarısından fazlası ürün ve hizmetlerinde fiyat artışına giderek bu maliyetleri müşterilerine yansıttığını kabul etti.

Veri ihlali maliyeti çıkarılıyor?

Maliyet tahmini, ödenen fidyeler, veri ihlalinini araştırma ve kontrol dibine alma maliyetleri gibi aciliyetli harcamalar dışında yasal para cezaları ve seneler sonrasında ortaya çıkabilecek satış kayıplarını içeriyor. Analiz edilen en yüksek maliyetli ihlallerin bir çok finansal hizmetler, sektörel, teknoloji, enerji, ulaşım, kontakt, sağlık, öğrenim ve amme sektörlerindeki tehlikeli sonuç altyapıyı içeriyor.

Fidye yazılımı saldırıları öne çıktı

Bu yılki çalışmayla çözümleme edilen veri ihlallerinin %11’i fidye yazılımı (ransomware) saldırılarının kaynaklandığı ortaya çıktı. İhlallerin bir kısmı çalınan yada paylaşılan kimlik detayları, bir kısmı kimlik avı (phishing) saldırılarından kaynaklandı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Ortalama veri ihlali maliyeti tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı
Uygulamayı Yükle

Uygulamayı edinerek deneyimini yükselt!

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!