featured

On binlerce dolara sadece 800$ Monero çıkarıldı

Kripto paralardan iyi bir gelir elde edebilmek için grafik, depolama veya işlem gücü gerekiyor. Bunları temin edebilmek günümüzde çok pahalı olduğu için bulut altyapıları devreye girdi. Bazı firmalar abonelik karşılığında sürekli olarak bulut sunucularda kazı yapma imkânı veriyor. Vermeyenlerde ise farklı yollar bulunuyor.

Amazon sunucularında Monero kazımı

Kripto para ile herhangi bir işi olmayan bir AWS kullanıcısı ay sonunda gelen 45 bin dolarlık satmaca ile şaşkına döndü. Standart bir kullanıcı olmasına rağmen gelen bu devasa faturayı araştırınca işin aslı ortaya çıktı.

Müşterinin hesabını ele geçiren siber korsanlar Amazon sunucuları üzerinde Monero kazım programı çalıştırmıştı. Amazon’un büyük veri, toplu işlem yada istatistik hesabı benzer biçimde işler için koyduğu 15 dakikalık sınırı ise uygulamaların 3 dakikada bir kendisini tekrar kurarak aşmıştı.

İşin ilginç tarafı ise 45 bin dolarlık fatura karşılığında saldırganların elde etmiş olduğu bir tek 800$ değerinde Monero oldu. Elbette harcanan para kendilerinin olmadığı için direkt gelir elde edildi. Müşteri ise halen Amazon alan kişi servisi ile bu mağduriyeti iyi mi gidereceğini bulmaya çalışıyor.

Kaynaklar AWS üzerinde çalışan geliştiricilerin GitHub’a yanlışlıkla anahtarlarını gönderebildiklerini ve bu sayede korsanların hesaplara eriştiğini belirtiyor. Bu şekilde saldırıya uğramış bir kaç hesap daha mevcut.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
On binlerce dolara sadece 800$ Monero çıkarıldı
Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!