featured

NFC nedir

NFC özelliği, hemen her Android telefon ve iPhone’da var. Peki, akıllı telefonlarda NFC ne işe yarıyor? NFC ile neler yapılabilir? NFC özelliği nasıl kullanılır? Yakın Alan İletişimi yahut daha sık kullandığımız şekliyle NFC teknolojisi hakkında tüm dört gözle beklenen soruların cevabı klavuz yazımızda.

NFC özelliği

Çoğu zeki telefon, daha çok NFC (Near Field Communication) olarak bilinen Yakın Alan İletişimi teknolojisi ile donatılmıştır. Kısaca yakın kablosuz yazışma standardı diyebileceğimiz NFC, WiFi yada Bluetooth’tan farklı olarak etkileşimi son aşama kısa bir menzille sınırlı. Akllı telefonların yanı sıra bazı tabletlerde, hoparlörlerde, Nintendo Switch ve 3DS benzer biçimde oyun konsollarında bile NFC bağlantısı bulunuyor. NFC, kısa menzili göz önüne alındığında kağıt üzerinde birazcık sönük kalsa da çoğumuzun değerini bilmediği, hafife aldığı aslında fazlaca kullanışlı bir özellik. Bu yazıda NFC’nin ne olduğuna ve nasıl çalıştığına süratle göz atıyoruz. Gerçek dünyada bu teknolojiyle en oldukça nerede karşılaşacağınızdan da bahsedeceğiz.

NFC nelerdir, nasıl çalışır?

NFC özelliği nedir? Sorusuna kısa bir yanıt verdik. Peki, NFC (Near Field Communication) nasıl çalışıyor? NFC, tamamıyla yeni bir teknoloji değil. Onlarca senedir mevcud RFID (Radio Frequency Identification / Radyo Frekansı ile Tanımlama) teknolojisinin rahat bir evrimi. Bir yazıhane binasına yada otel odasına girmek için bir anahtar kart kullandıysanız iyi mi çalıştığını zaten biliyorsunuzdur. Hem RFID aynı zamanda NFC, en azından kısa menzilli uygulamalar için endüktif kuplaj ilkesine gore çalışıyor. Temelde, bir bobinden elektrik akımı geçirerek manyetik alan oluşturan okuyucu cihazı yer ediniyor. Etiket (kendi bobini ile) yakına getirildiğinde alan etiket arasında bir elektrik akımı indüklüyor. İlk uyuşma sağlandığında etikette gizlenen tüm veriler kablosuz olarak okuyucuya iletiliyor. RFID ve NFC arasındaki temel ayrım, iletim aralığında yatıyor. RFID, genel anlamda daha uzun mesafelerde kullanılıyor. Örneğin; bazı ülkeler yol ücretlerini otomatik olarak RFID vesilesiyle topluyor. Etiketler genellikle araçların ön camlarına yapıştırılıyor ve sadece gişelerden geçmeniz ehil oluyor. RFID etiketi bir güç kaynağıyla donatıldığında yazışma daha da uzun mesafelerde gerçekleşebiliyor. Bununla beraber NFC, yalnızca birkaç santimetrelik bir en çok menzile sahip. Çoğu zeki telefonla ilişkili uygulamada yazılımın yalnızca fiziksel temas halinde iletişimi başlattığını görürsünüz. Bu, kırılgan verileri aktarmak için de kullanılan bir teknoloji olduğundan yanlış işlemlerin başlatılmaması adına bir önlemdir. Dikkat çeken bir öteki nokta da NFC cihazlarının hem okuyucu hem de etiket rolü görebilmesi. Bu çift yönlü yetenek, farklı türde uygulamalar için tek bir donanım (akıllı telefonunuz gibi) kullanmanıza olanak tanıyor.

NFC özelliği olan telefonlar

NFC, birkaç yıldır akıllı telefonlarda temel bir hususiyet oldu. Hatırlayacağınız üzere, 2010’da Nexus S modeli NFC teknolojisinin dahil edildiği ilk Android cihazdı. Peki, NFC özelliği olan iPhone’lar hangileri? Apple, bu teknolojiyi 2014 senesinde benimsedi; iPhone 6 modelinden beri bütün iPhone’larda NFC bağlantısı mevcut. Benzer halde Xiaomi Mi Band şeklinde fitness takipçilerinden Apple Watch şeklinde akıllı saatlere de bu teknoloji dahil edildi. Günümüzde yalnızca birtakım alt seviye cihazların bazılarında NFC bağlantısını görmüyoruz. Bununla birlikte NFC’nin önemi ülkeye gore değişebiliyor. Bu amaçla Xiaomi şeklinde birtakım üreticiler değişen teknolojinin düşük düzeyde benimsenmesi sebebiyle belirli pazarlarda bu teknolojiyi atlıyor.

NFC kullanım alanları

  • Veri aktarımı
  • Mobil ödeme
  • Hızlı eşleştirme
  • Toplu ulaşım
  • Oyun
  • Ev otomasyonu
  • Bankacılık

2011’de Android Ice Cream Sandwich’in yayınlanmasıyla Google, Android Beam hususi durumunu kullanıma sundu. Bu özellik, ekrandaki içinde ne olduğu veya verileri diğer NFC özellikli cihazlara aktarmanıza izin veriyor. Tek yapmanız ihtiyaç duyulan her iki cihazın arkasına dokundurmak ve aktarım isteğini kabul etmek. Android Beam, yakın zamanda yerini Bluetooth ve WiFi Direct teknolojilerini kullanan Nearby Share’a bıraktı. Samsung Pay, Google Pay, Apple Pay, temassız ödemeler için zeki telefonunuzun NFC çipini kullanır. Günümüzde çoğu banka ve kredi kartında aslına bakarsan yerleşik bir NFC etiketi var. Samsung Pay, Google Pay ve Apple Pay uygulamaları banka ve finans müesseselerinin izniyle bu etiketleri öykünmek eder. Ayarlandıktan sonrasında tek yapmanız gereken parlak zeka telefonunuzu veya giyilebilir cihazınızı kart okuyucuya yaklaştırmak. NFC’nin rahatlığı, ekranı olmayan cihazlara kadar uzanır. Birçok kablosuz hoparlör ve kulaklık, akıllı telefonunuzla eşleşmek için NFC’yi kullanır. Bazı kameralar basit resim ve video aktarımı için WiFi Direct bağlantısını süratli bir biçimde başlatmak için de NFC’yi kullanır. Hong Kong, Singapur, Londra dahil birçok şehirde toplu taşımada bir erişim kontrol mekanizma biçimi olarak NFC tabanlı kartlar kullanılıyor. Bazı sistemler Google Pay gibi ödeme uygulamalarıyla ahenkli, bundan dolayı kartı yanınızda taşımanıza gerek kalmıyor. Toplu ulaşım kolaylığı ülkemiz için de geçerli. Toplu taşımada kart taşımak zorunda değilsiniz; sadece cep telefonunuzu taşıyarak istediğiniz yere ulaşabiliyorsunuz. Nintendo, fizyolojik oyuncakları oyunlara bağlamak için NFC teknolojisini kullanıyor. Gömülü NFC çipi içeren figürler veya kartları Nintendo Switch yada 3DS’in yanına getirdiğinizde otomatik olarak belirli bir oyun için size ek karakterler, seviyeler yada bonus öğeler veriyor. Apple’ın HomeKit’i benzer biçimde zeki ev platformları da NFC’yi destekliyor. Hem Android hem de iOS’ta uygulamaları kullanarak cihazları veya otomasyonu kontrol etmek için kullanıma hazır NFC etiketlerini yapılandırabilirsiniz. Bir bankanın müşterisi olmak için şubeye gitmeniz gerekmiyor; Telefonunuzun NFC hususi durumunu aktifleştirip çipli T.C. Kimlik kartınızı telefonunuzun arkasına tutarak taratmanız ehil. Mobil internet bankacılığı şifrenizi unutmanız niteliğinde yine NFC özelliğinden faydalanarak şifrenizi yenileyebilirsiniz. Hatta temassız kredi kartınızı telefonunuza yaklaştırarak ve kart şifrenizi girerek mobil bankacılık giriş ekranına ulaşabilirsiniz.

Telefonda NFC özelliği nasıl açılır?

NFC açma, Android telefon ve iPhone’larda değişik. IPhone’da NFC’yi açmanız gerekmiyor. IOS gerektiğinde Apple Pay gibi uygulamalar için NFC’yi otomatik olarak etkinleştiriyor. Android’de NFC’yi açmak için Ayarlar – Bağlı Cihazlar – Ağ ve Paylaşım altında NFC’ye gitmeniz gerekiyor. Ayarlarda arama işlevini kullanarak daha hızlı ulaşabilirsiniz.

Telefonda NFC iyi mi kapatılır?

NFC kapatma, iPhone’da olası değil. Özellik varsayılan olarak her zaman aleni. Android telefonda NFC’yi kapatmak için Ayarlar – Bağlı Cihazlar – Ağ ve Paylaşım menüsü altında NFC’ye ulaşabilirsiniz.

Telefonda NFC özelliği var mı?

Telefonumda NFC var mı, bunu iyi mi anlarım? Diye soruyorsanız, 2015 yada daha yeni bir iPhone kullanıcısıysanız NFC için lüzumlu donanım telefonunuzda mevcut. Android’de Ayarlar – Bağlı Cihazlar – Ağ ve Paylaşım menüsüne giderek yada ayarlardan aratarak yahut hızlı ayarlar menüsünden telefonunuzda olup olmadığını görebilirsiniz.

NFC etiketi nedir?

NFC etiketi, bir bakır bobin ve bir miktar depolamadan oluşan minik bir entegre devredir. Güç kaynağı olmadığından yalnızca yanına başka bir NFC cihazı getirildiğinde bu etikete veri okunabilir veya yazılabilir. NFC cihazının yakınlığı etikette güç oluşturur ve veri iletimini sağlar.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
NFC nedir
Uygulamayı Yükle

Uygulamayı edinerek deneyimini yükselt!

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!