featured

NASA, Dünya’ya bir asteroidin çarpması durumunda izlenecek bazı yolları açıkladı

NASA’nın Kaliforniya’daki Jet Propulsion Laboratuvarı’nda (JPL) bulunan Yakın Dünya Nesne Çalışmaları Merkezi (CNEOS), asteroitler ve kuyruklu yıldızlar olan Dünya’ya Yakın Nesnelerin (NEO’lar) olasılıklarının kapsamlı bir analizini yapıyor. Olası bir tehdit durumunda ise izlenebilecek birkaç yol var.

Saptırma veya nükleer tabanca

Gezegen bilimci Detlef Koschny’ye gore, yarıçapı 1 kilometre veya daha büyük asteroitlerin %90’ının haritasını çıkardık ve bilim adamları, bunların hiçbirinin önümüzdeki 100 yıl içerisinde Dünya için bir tehdit oluşturmadığından eminler. Bununla beraber yarıçapı 1 kilometreden küçük bir asteroidin Dünya’yı tehdit etmesi durumunda, bilim insanları bu tür bir tehdide karşı geçirmek için stratejiler geliştirmek için çalışıyorlar. NASA, Johns Hopkins Uygulamalı Fizik Laboratuvarı (APL) ile Çift Asteroid Yönlendirme Testi (DART) isimli bir görevde ortaklık kurdu ve önümüzdeki Eylül ayında bir asteroidi tekrar yönlendirmeye çalışacaklar. Uzay aracı, 530 fit çapında bir asteroide çarpacak. Çarpmanın gücü, asteroidi mevcut yörüngesinden saptırabilecek üç ton TNT’ye eşdeğer olacak.

Gerçek bir tehdit durumunda ise plan, NASA DART projesi gibi bir saptırma görevini uygulayacak. Bununla beraber, böyle bir vazife başarısız olursa daha sert önlemlerin alınması gerekecektir. Bilim insanları, 1 megatonluk bir nükleer savaş başlığının, 330 fit genişliğe kadar olan bir asteroidin çarpma kütlesinin en az %99’unu durduracağını ortaya koyan bir simülasyon geliştirdiler ve saptırmanın başarısız olduğu bir konum olursa bu metot kullanılacak.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
NASA, Dünya’ya bir asteroidin çarpması durumunda izlenecek bazı yolları açıkladı
Uygulamayı Yükle

Uygulamayı edinerek deneyimini yükselt!

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!