featured

Microsoft, Internet Explorer desteğini sonlandırınca Japonya’da kaos çıktı

Japonya hala birçok kişi tarafından dünyanın teknoloji merkezlerinden biri olarak görülse de, ülkede işler eskisi kadar iyi değil. Japon devlet kurumları ve ticari kuruluşlar, Microsoft’un Internet Explorer tarayıcısına verdiği desteğin sona ermesi sebebiyle büyük bir krizle karşı karşıya. Gelen bilgilere gore, Tokyo merkezli yazılım şirketi Computer Engineering & Consulting (CEC), Nisan ayından bu yana çok sayıda yardım talebi nedeniyle siparişleri karşılayamıyor. Müşteriler içinde ağırlıklı olarak devlet daireleri, finans kurumları ve hala Internet Explorer için optimize edilmiş internet sitelerine sahip üretim şirketleri yer almakta. CEC’e bakılırsa, desteğin sona ereceği uzun süreden beri biliniyordu, sadece birçok firma ve devlet kurumu gerekli önlemleri almayı erteledi ve ortaya çıkan kaosun birkaç ay daha sürmesi planlanıyor.

Japonya’da %49 pazar payı var

Microsoft , 27 senelik tarayıcının arkasından 15 Haziran’da Internet Explorer desteğini resmi olarak sonlandırdı. Birçok kullanıcı uzun süreden beri alternatiflere yöneldi, ancak birçok müessese hala eski tarayıcı için oluşturulan çözümlere bağlı kalıyor. Öte yandan Japonya’da Mart ayında meydana getirilen ankete katılanların %49’u ise Internet Explorer’ı iş için kullandıklarını belirtmişlerdi. Tarayıcının yalnızca siteleri görüntüleme aracı olarak değil, bununla beraber çalışanların katılımını izlemenin ve diğer dahili kurumsal araçlarla çalışmak için destek bir vasıta olarak kullanılması dikkat cazibeli. Yerel bir emeklilik fonu kaynağı da dahil olmak üzere birtakım devlet portalları, yeni tarayıcılarda bile çevrimiçi formların Internet Explorer modunda doldurulması icap ettiğini ve bazı kaynakların resmi olarak eski Microsoft çözümünü ana tarayıcıları olarak önerdiğini belirtiyor.

Bir zamanlar pazar lideriydi

1995’te yayımlanan tarayıcı, bir zamanlar sektör için dünya standardı haline geldi ve Netscape’in yerini aldı, 2009’da pazarın %65’ini oluşturuyordu. Ancak 2000’lerin sonlarında pazar payı düşmeye başladı ve StatCounter’a nazaran şu anda %1’den azca. Internet Explorer’ın kapatılma sebeplerden biri, web teknolojileri için internasyonal standartlara uymaması. Uzmanlara göre, tarayıcı JavaScript ve öteki kodları alternatif programlama dillerinde işleme konusunda kifayetsiz bir iş çıkardı ve bu da etkileşimli sitelerle kullanılmasını engelledi. Internet Explorer’ın düşüşü, şu anda küresel pazara %65’lik payla hakim olan Google Chrome’un yükselişiyle aynı zamana denk geldi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Microsoft, Internet Explorer desteğini sonlandırınca Japonya’da kaos çıktı
Uygulamayı Yükle

Uygulamayı edinerek deneyimini yükselt!

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!