featured

Mac bilgisayarları etkileyen bir casus yazılım keşfedid

Mac kullanıcılarının şahsi verilerini ele geçirmek için tasarlanmış yeni bir casus yazılım ortaya çıkarıldı. Malware türündeki yeni zararı dokunan CloudMensis, kurbanın verilerini çalmak için Mac’e bir arka kapı açıyor.

Hangi verileri çalıyor?

ESET’in CloudMensis adını verdiği kötü amaçlı yazılım, bulaştığı bilgisayarda tuş vuruşlarını, belgeleri, monitör görüntülerini ve diğer verileri kaydederek geliştiricisine aktarıyor. Kullanıcının e-posta iletileri ve e-posta ekleriyle birlikte USB disk şeklinde çıkarılabilir depolama birimindeki dosyaları da buna dahil.

Belirli kişileri hedef alıyor

Dropbox, Yandex Disk şeklinde malum bulut depolama servislerini kullanan zararlı, yeni ortaya çıkarılsa da ilk olarak Şubat 2022’de bir Mac’e bulaşmış. Şimdi Mac ekosistemine yayılmasıyla gündemde sadece emniyet araştırmacılarına göre zararlı, belirli hedefleri seçiyor, bütün kullanıcıları yönelik tasarlanmış bir casus yazılım değil. Sıfırıncı gün güvenlik açığı kadar kritik olmadığı söyleniyor. CloudMensis, kod yürütme ve yönetici ayrıcalıkları elde ettiğinde özelliklerini artıran başka bir kötü amaçlı yazılım çalıştırıyor. Bu ikinci aşamada emniyet açığı olan Mac’lerden bilgi toplamak için tasarlanmış casusluk komutlarına sahip oluyor.

Nasıl korunursunuz?

CloudMensis vb. Kötü amaçlı yazılımlardan korunmak için en son yazılım güncellemelerini atlamamanız yeterli. Mac’iniz için uygulamaları, programları indirirken Mac App Store gibi güvenli kaynakları yada Apple tarafından onaylanmış geliştiricileri tercih etmek de basitçe alınabilecek bir emniyet önlemi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Mac bilgisayarları etkileyen bir casus yazılım keşfedid
Uygulamayı Yükle

Uygulamayı edinerek deneyimini yükselt!

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!