featured

M2 çipli MacBook Air’da ivmeölçer sürprizi

iFixit sayesinde MacBook Air’ın aksine temelde önceki nesille aynı model olan sadece yeni çipe haiz olan M2 MacBook Pro’nun içinde neler olduğuna zaten bir göz atmıştık. M2 MacBook Air’ın dahili bileşenlerini yayınlayan birkaç fotoğrafın paylaşılmasının arkasından iFixit birkaç sürprizi ortaya çıkardı. iFixit, x-ray imaj aracılığıyla yeni MacBook Air’daki ana değişikliklerden birini gösteriyor: Hoparlörler. Önceden hoparlörler dizüstü bilgisayarın sol ve sağ tarafına yerleştirilmişti; şimdi kasa ile ekran arasına gizlenmiş vaziyette, klavyenin üzerine konumlandırılmış. M2 MacBook Air’ın alt kapağını çıkarmak artık on yerine yalnızca dört vida olduğundan daha kolay hale geldi. Bu, oldukca daha minimalist bir tasarımla sonuçlansa da bilgisayarın onarılmasının daha basit olduğu anlamına gelmiyor. Anakart ve pil konnektörlerinin bir çok gizli ve korunuyor ancak bunların bağlantısını kesmek fazlaca zor olmadığı şeklinde son kullanıcının yapacağı basitlikte de değil. Anakart ayrıca metal koruyucu bir şeyle korunuyor ve şaşırtıcı olmayan şekilde son aşama kompakt. Ayrıca bileşenler anakarta lehimlenmiş ve kolayca değiştirilemez benzer biçimde duruyor.

Yeni MacBook Air’da da SSD hayal kırıklığı

Yeni 13 inç MacBook Pro modelinde SSD’nin emek harcama performansının düşük olması, Apple ve ek olarak birkaç teknik araştırma uzmanı tarafından onaylanmıştı. 26.000 TL’ye satılan M2 MacBook Air’ı satın aldığınızda (yapılandırmaya girmediyseniz) yeni 13 inç MacBook Pro ile aynı SSD performansıyla karşılaşacaksınız.

USI çipi ve ivmeölçer

Diğer parçalar içinde Intel yerine Apple tarafından meydana getirilen yeni bir Thunderbolt 3 sürücüsü, WiFi ve Bluetooth için bir USI çipi ve bir ivmeölçer yer ediniyor. Apple’ın neden bu sensörleri Mac’in içerisine koyduğu belli değil. Henüz duyurulmamış bir özellikle ilgili de olabilir, kullanıcının yanlışlıkla dizüstü bilgisayarı düşürüp düşürmediğini tespit eden bir şey de olabilir.

Özel bir sıcaklık dağıtıcı yok

iFixit, ek olarak M2 MacBook Air’ın bir ısı dağıtıcıya haiz olmadığını, bu yüzden de dahili bileşenlerden gelen ısıyı dağıtmak için yalnızca termal macun ve grafit bant kullandığına dikkat çekiyor. Yakın zamanda yapılan testler M2 MacBook Pro’nun birtakım durumlarda M1 modelinden daha fazla ısındığını ortaya çıkardı, bunun M2 MacBook Air kullanıcıları için de bir sıkıntı olabileceği görülüyor. Dev bir pil, trackpad ve üstüne her şeyin lehimlendiği süper kompakt bir anakart. Yeni MacBook Air’ın içini merak edenler için işte parçalarına ayrılma anı:

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
M2 çipli MacBook Air’da ivmeölçer sürprizi
Uygulamayı Yükle

Uygulamayı edinerek deneyimini yükselt!

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!