featured

Linux 5.19, en yeni MacBook bilgisayarda test edilerek yayınlandı

Linux, diğer işletim sistemleri benzer biçimde periyodik olarak güncellemeler alıyor. Linux’un arkasındaki destekçi olan Linus Torvalds, işletim sisteminin 5.19 sürümünü yayınladı ve değişik Linux varyantlarının geliştiricilerine değişiklikleri dahil etmesini sağladı.

Linux 5.19, ARM64 tabanlı bilgisayarda geliştirildi

Torvalds, yeni Linux sürümünün geliştirilmesinde Apple ürünlerinin kullanılmasına ilişkin “Buradaki en ilginç kısım, sürümü bir ARM64 dizüstü bilgisayarda yayınlamak oldu.” diyor. Torvalds kullandığı Mac modelini söylemiyor ancak Asahi Linux, yakında zamanda Türkiye’de de satışa çıkan en yeni MacBook Air modeli “M2 MacBook Air” olduğunu iddia ediyor. Torvalds, Linux’u çalıştıran arm64 donanımının bir süredir olduğunu sadece ilk kez gerçekten bir geliştirme platformu olarak kullanıldığını belirtiyor. Ancak Torvalds, Linux geliştirmek için ilk defa bir Apple ürününü tercih etmiyor. Daha öncesinde de ince ve hafif olmasından kaynaklı MacBook Air modelini tercih ettiğini söylüyor. Torvalds, MacBook Air’ın kullanımının sınırı olan olduğunu; yalnızca sürümleri ve açılışları kontrol etmek için kullandığını, gerçek iş için kullanılmadığını da ekliyor.

Linux 5.19 güncellemesi ile gelen yenilikler

İki aydan uzun süredir geliştirilme aşamasından sonra Linux 5.19 güncellemesi, yeni özellikler, gelişmiş donanım desteği ve birçok hata ve güvenlik düzeltmesi ile gösterildi. Linux çekirdeği 5.19, AMD Secure Nested Paging özelliği için yardımcı, ZSTD sıkıştırılmış yazılım dosyaları için yardımcı, LoongArch için destek, ARM Scalable Matrix Entension (SME) için yardımcı ve kullanıcıları son olarak tehditlere karşı korumak için yeni ve geliştirilmiş emniyet özellikleri ve birinci sınıf donanım desteği için güncellenmiş sürücüleri getiriyor.

Linux 5.19 nasıl yüklenir?

Ubuntu yada Ubuntu tabanı bir sürüm kullanıyorsanız yeni özellikleri denemek için artık Linux kernel 5.19’u yükleyebilirsiniz. Aşağıdaki komutları Terminal uygulamasında çalıştırarak Linux çekirdek 5.19’u Ubuntu veya Ubuntu tabanlı bir dağıtıma yüklemek çok kolaydır. Sisteminizin günce olduğundan ve yeni yedek aldığınızdan emin olduktan sonrasında şu komutları girin:

  • sudo add-apt-repository ppa:cappelikan/ppa
  • sudo apt update
  • sudo apt -y install mainline

Mainline yüklendikten sonrasında, uygulamalar menüsünde bulacaksınız. Açın ve listeden seçerek, pencerenin sağ yanındaki “Install” butonuna tıklayarak Linux kernel 5.19’u kurun. Kurulum tamamlandığında pencereyi kapatın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Linux 5.19, en yeni MacBook bilgisayarda test edilerek yayınlandı
Uygulamayı Yükle

Uygulamayı edinerek deneyimini yükselt!

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!