indir-6-9

Kapasitör üretimi sıkıntıda

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Küresel çip krizi ve arkasından muhtemel nadir toprak elementi krizinin arkasından şimdi de pasif bileşen olarak adlandırılan ürün grubunda üretim sıkıntısı başladı. Özellikle kapasitör tarafında üretim düştü.

Covid etkisi büyük

Kapasitör, direnç, indüktör benzer biçimde bileşenler elektronik aygıt dünyasında hayati öneme haiz. Malezya ve Endonezya’daki konusu tesisler Japon kapasitörü olarak bildiğimiz bileşenlerin üretiminin yüzde 50’sine hâkim durumda. Chemi-Con, Nichicon ve Rubycon firmalarının tesisleri bu ülkelerde bulunuyor. Gene Tayvanlı birçok üretici de kalan pazarı paylaşıyor.

Covid vakalarının yeniden tırmanışa geçmesi bu ülkelerde Temmuz ve Ağustos aylarında sıkı kapanma tedbirlerine yol açtı. Fabrikaların neredeyse iki ay boyunca kapalı kaldığı ifade ediliyor. Bir tek Malezya’da yüzde 30-60 içinde üretim düşüşü yaşanması bekleniyor.

Üretim sorunları tedarikte de sorunlar çıkarmaya başladı. Daha önce 1 ay civarında olan kapasitör sevkiyatı 6 aya kadar çıkmış durumda. Hatta bazı Tayvanlı üreticiler, rakipleri bileşen stoğu satın almasın diye kendi tedarikçilerini satın almaya başladı.

Aşılama ile pandeminin birazcık daha kontrol altına alınması beklentisi olsa da 2022 ortalarına kadar kapasitör sıkıntısının devam edeceği düşünülüyor ki bu en iyimser tahmin. Öteki taraftan kapasitör üreticilerinin gelirlerinin bu zamanda yüzde 20 arttığını da belirtmek gerek

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!