featured

Java açığı Intel ve Nvidia gibi devleri tehdit ediyor

Geçtiğimiz hafta Bitdefender tarafından tespit edilen ve Log4j kütüphanesi içinde yer alan bir açık şantaj yazılımlarının ve truva atlarının pek çok sisteme yüklenmesine neden olmuştu. Siber güvenlik pandemisi olarak tanımlanan Log4j açığının tesir alanı fazlaca büyük.

Intel, Nvidia, Microsoft risk altında

Apache Software Foundation tarafınca yönetilen Log4j kütüphanesinde yer alan açık kısa sürede dikkat çekti ve farklı varyantlarla milyonlarca saldırı hamlesi gerçekleşti. ABD, Kanada, Yeni Zelanda gibi pek çok ülke acil bir şekilde yamaların kurulmasını istedi.

Log4j için yama yayınlandı yayınlanmasına ancak sıkıntı burada bitmiyor. Elasticsearch, Kafka ve Flink benzer biçimde bir çok yazılım çatısında ve binlerce uygulamada yer alması asıl büyük riski oluşturuyor. Kısaca tüm bu yazılımların da yamanması gerekiyor.

Örneğin Microsoft’un Minecraft oyunu, Azure servisleri ve SQL yazılımları bu kütüphaneyi barındırıyor. Firma hepsi için bir yama paketi yayınlamış durumda. Intel’in QAT kodek yazılımı, oneAPI aracı, hata ayıklama paketi, ses geliştirme kiti şeklinde yazılımları açıktan etkilenmiş durumda. Nvidia tarafında ise GeForce Now, GeForce Experience, NetQ, vGPU, Jetson ve SHIELD TV ürünleri risk altında.

Kullanıcıların acil bir şekilde yamaları kurmaları isteniyor. Yalnız AMD’nin şu ana kadar herhangi bir ürününde Log4j açığına rastlanmadı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Java açığı Intel ve Nvidia gibi devleri tehdit ediyor

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!