featured

İzlediği videolar yüzünden psikolojik travma yaşayan TikTok moderatörü, şirkete dava açtı

TikTok içerik moderatörü Candie Frazier, iş yerinde yaşadığı psikolojik travma nedeniyle platformun ana şirketi ByteDance’e dava açtı. Frazier kendisinin ve 10.000 TikTok içerik moderatörünün uzun çalışma süreleri boyunca çocuk pornografisi, tecavüz, kafa kesme ve hayvan istismarı videolarını izlemeye zorlandığını iddia ediyor.

Gösterilen videoları denetim ederken ruhunu travmatize eden birçok içerikle karşılaştığını söyleyen TikTok moderatörü şiddet, kaza ve intihar görüntüleri yüzünden TSSB (Travma Sonrası Stres Bozukluğu) yaşamaya, uyumakta kuvvetlik çekmeye ve uyuduğu vakit korkunç kâbuslar görmeye başlamış. Los Angeles’taki federal mahkemede oluşturulan dava hem de TikTok’un çalışma koşullarını da ifşa etti.

TikTok yükümlülüklerini yerine getirmedi

Moderatörler yüzlerce video izlemek zorunda oldukları için 12 saatlik vardiyalarla çalışıyorlar. Bir saat yemek molası ve 15 dakikalık iki mola hakları var. Bir videoda 25 saniyeden fazla zaman harcamalarına izin verilmiyor. Hatta çalışma şartlarına ayak uydurabilmek için aynı anda üç ila on video izlemeleri gerekebiliyor.

Oluşturulan davadan edinilen bilgilere göre TikTok, moderatörler için psikolojik destek ve dört saatlik vardiya limiti de dahil olmak üzere üzerine düşen yükümlülükleri yerine getirmedi. öteki TikTok içerik moderatörlerinin çıkarlarını da temsil eden Candie Frazier, yaşadığı psikolojik travma için tazminat istiyor ve şirketin moderatörler için bir tıbbi fon oluşturması gerektiğine dair bir mahkeme emri talebinde bulunuyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
İzlediği videolar yüzünden psikolojik travma yaşayan TikTok moderatörü, şirkete dava açtı
Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!