gelgit

İskoçya’da Gel-Git Enerjisiyle Çalışan Şarj İstasyonu Açıldı

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İskoçya’nın en kuzeyinde yer alan ve ortalama 100 irili ufaklı adadan oluşan Shetland bölgesindeki Yell adasında İngiltere için bir ilk yaşandı. Yenilenebilir enerji alanında gelgit türbinlerinin bir süredir kullanıldığı ve bu sayede ev ile işletmelere elektrik enerjisi elde eden Nova Innovation adlı girişim, ülkenin bu yöntemle hayata geçirilen ilk elektrikli otomobil şarj istasyonunu kurdu.

İstasyonun etkinliğini artırmak için şarj ünitesine bir de pil depolama sistemi ekleyen Nova Innovation’ın çözümü piyasadaki en hızlı yöntem değil. Sadece ülkede bir ilk olması ve tesisin kurulu olduğu Yell’in yalnız 215 km² alan kaplıyor oluşu, istasyonu bu anlamda kâfi kılacakmış şeklinde duruyor.

Konuyla ilgili konuşan Dünya Doğayı Koruma Vakfı İskoçya şubesi müdürü Fabrice Leveque’nin sözleri şöyle:

“Gel-git teknolojisini kullanarak İskoçya’nın adalar bölgesindeki ulaşım sektörünün bir kısmında karbon ayak izinin düşmüş olduğunu görmek heyecan verici bir gelişme. Adalarımızda yenilenebilir kaynaklardan bol miktarda bulunuyor. Rüzgâr, gel-git ve güneş enerjilerini de içeren bu kaynaklara verilen önem, biroldukça alanda kırsal ile uzak topluluklara ekonomik ve toplumsal yarar sağlıyor.”

Yaşanan gelişme, bölge ve karbon etkisiz hedefleri olan İngiltere için önemli bir adım olsa da gel-git ve dalga benzer biçimde deniz kaynaklarından elde edilen elektrik enerjisi, yenilenebilir kaynaklar içinde oldukça minik bir paya haiz. Öyle ki geçtiğimiz yıl Avrupa’da gel-git enerjisinin kapasite artırımı yalnız 260kW olabilmiş. Dalga enerjisindeki artış ise sadece 200kW civarında. Buna karşılık rüzgâr enerjisinin Avrupa’daki 2020 yılı kapasite artışı ise tam 14.7 gigawatt olarak gerçekleşmiş.

Yenilenebilir kaynaklar içindeki küçük oranına rağmen gel-git enerjisinin önemli bir avantajı bulunmakta. O da yöntemin “tahmin edilebilirliği”. Bilinmiş olduğu üzere gel-git dalgaları, Güneş ve Ay’ın yer çekimsel güçleriyle ortaya çıkıyor. Uydumuz ve yıldızımızın dönümlerini çok önceden tahmin etmek mümkün olduğundan de gel-git enerjisi için uygun yer tespiti, hava durumuna bağlı olan rüzgâr enerjisi gibi yöntemlere kıyasla daha kolay oluyor.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!