featured

Intel’den 7 milyar dolarlık Malezya yatırımı

Küresel çip krizi sebebiyle tarihinin en büyük yatırım hamlesini başlatan Intel sadece kendi ülkesine değil farklı ülkelere de yatırım yapıyor. Çin mevzusunda hükümetten uyarı alan şirket öteki Asya ülkelerindeki tedarikçilerini gözüne kestirdi.

Malezya’ya dev yatırım

Intel patronu Pat Gelsinger’in TSMC ile kapasite konularını görüşmek üzere Tayvan’a gideceği ve aynı zamanda Malezya’daki paketleme tesislerini de gözden geçireceği gündeme gelmişti. Bu hafta Malezya’ya büyük yatırım açıklandı.

Malezya yonga paketleme mevzusunda önemli ülkelerden birisi ve pek çok firmanın Penang adasında tedarikçisi bulunuyor. Intel de burada bir paketleme tesisi işletiyor. Engellemeler sebebiyle düşen üretime Intel önemli bir hamle yapıyor.

Pat Gelsinger ile birlikte Malezya tecim bakanı ve Malezya Geliştirme Otoritesi başkanı tarafınca Kuala Lumpur Havalimanında meydana getirilen açıklamaya göre firma buradaki paketleme tesislerine 7.1 milyar dolar değerinde yatırım planlıyor.

Tesislerde kapasite arttırılırken bununla beraber yenilikçi teknolojilerle de güçlendiriliyor. EMIB olarak bildiğimiz ve yonga üzerindeki birimler içinde en verimli mesajşimi elde eden teknoloji, belleği işlemci üzerine entegre eden Foveros yığın teknolojisi bunlar içinde. Böylece çoklu modül sistemi dediğimiz MCM tasarımları hız kazanacak.

Intel bunun haricinde Nex Mexico bölgesindeki tesislerine 3.5 milyar dolar ve Arizona’daki yeni tesislere 20 milyar dolar yatırım yapmayı planlıyor. Böylece toplamda 30 milyarı geçen bir yatırımı ülkesine kazanmıştırrmış olacak.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Intel’den 7 milyar dolarlık Malezya yatırımı
Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!