featured

Intel gelirleri yüzde 22 azaldı

Küresel ekonomideki genel darboğaz hemen hemen bütün firmaları olumsuz bir halde etkiliyor. Artan maliyetler ve tedarik zincirinde görülen aksamalarla birlikte PC satışlarında yaşanmış olan düşüş Intel’i fazlaca negatif etkilemiş durumda. Yılın ikinci çeyreğine ait sonuçların açıklanmasından sonrasında Intel hisselerinde yüzde 10 düşüş gerçekleşti. Analistlerin beklentilerinin altında kalan sonuçlar, Intel için alarm çanları anlamına gelebilir. Zira şirket senenin kalan kısmı için de beklentilerini düşürdüklerini açıkladı.

Intel’in gelirlerinde sert düşüş yaşandı

Intel, senenin ikinci çeyreğinde senelik bazda gelirlerinin yüzde 22 düşüş yaşayarak 15.32 milyar dolara gerilediğini açıkladı. Öte taraftan Intel, alakalı dönemde 454 milyon dolar net zarar deklare etti. Önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 109 düşüş laf konusu. Çeyrek bazdaysa durum oldukça daha fena bu sebeple yılın ilk çeyreğinde 8.1 milyar dolar net kar açıklanmıştı. Intel bununla birlikte 2022 yılında beklenen 68 milyar dolarlık geliri 65 milyar dolara düşürdü.

İşlemci satışları yüzde 25 düştü

Yılın ikinci çeyreğinde Intel’in işlemci ve platform çözümlerinin yer aldığı olduğu bölüm, yüzde 25 düşüş yaşayarak 7.7 milyar dolar gelir yakaladı. Kısa bir müddet ilkin ise Gartner, bu çeyrekte bilgisayar satışlarının yüzde 13 düştüğünü açıklamıştı. Görünen o ki Intel, sektörde yaşanmış olan hareketlilikten ciddi oranda etkilenmiş. Teknoloji devinin Veri Merkezi ve AI kısmı tarafındaysa yüzde 16 düşüşle 4.6 milyar dolar gelir sağlamış oldu.

İyi zamanlar geride kaldı

Covid-19 salgınıyla birlikte kişisel bilgisayarlar her zamankinden çok istek gördü. İki senelik bir müddet ile satışlar ciddi yükseliş gösterdi. Ancak hem PC bununla birlikte çip üreticileri için bu iyi zamanlar geride kalıyor. Bugün Intel, tüketici odaklı çip satışlarının yüzde 25 düştüğünü deklare etti. Öte yandan bu sene toplam PC pazarının yüzde 10 küçüleceği belirtiliyor. Intel CEO’su Pat Gelsinger ise bugünkü toplantıda, “En büyük müşterilerimizden bazıları, envanter düzeyini son on yılda görülmemiş bir miktarda azaltıyor” dedi. Bununla beraber Intel, bu yıl içinde işlemci fiyatlarını artırmayı hedeflediklerini açıklamıştı. Şirketin CFO’su David Zinsner ise, ikinci ve üçüncü çeyreğin finansal anlamda dip nokta olmasını beklediklerini söyledi. Yılın son çeyreğiyle beraber tekrardan beklenen artışın yakalanacağı aktarıldı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Intel gelirleri yüzde 22 azaldı
Uygulamayı Yükle

Uygulamayı edinerek deneyimini yükselt!

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!