CIP

IBM Dünyanın İlk 2nm Çipini Üretti

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

IBM, kontrol laboratuvarında 2nm çip oluşturarak bilgisayar işlemcilerinde önemli bir atılım icra ettiğini açıkladı. Bilgisayar çipleri yapmak için kullanılan süreç nanometre (nm) cinsinden ölçülür ve daha düşük bir sayı genellikle ileriye doğru bir sıçrama anlamına gelir.

IBM, test çipinin piyasada bulunan mevcut 7nm ürünlere bakılırsa performansı %45 artırabileceğini iddia ediyor. Şirket ek olarak enerji açısından daha verimli olan bu çipin, %75 daha azca enerji tükettiğini de belirtti. Şirket, el tırnağı büyüklüğündeki bir çipe 50 milyar transistör sıkıştırdığını söylüyor.

Devrim yaratabilir

değişen teknolojinin cep telefonu pil ömrünü “dört katına” çıkarabileceği ve telefonların yalnızca dört günde bir şarj edilmesi gerekebileceği de belirtilmiş. Bilgisayar çipi endüstrisi, transistörlerin fiziksel boyutunu ölçmek için nanometreyi (metrenin milyarda biri) kullanıyordu. Günümüzde, daha düşük bir “nm” sayısı, daha iyi performans ve daha düşük güce yol açan değişen teknolojinin yeni nesillerini tanımlayan bir pazarlama terimi olarak yaygın şekilde kullanılmakta.

IBM, 2nm süreci için kontrol çipinin Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Albany araştırma laboratuvarında yapıldığını açıkladı. Bu tür işlemciler yardımıyla, taşınabilir bilgisayarların performansı artacak ve hem de otomotiv endüstrisinde, yapay zeka, uzay keşfi, 5G ve 6G’nin yanı sıra kuantum hesaplamada geniş uygulama bulacaklar.

2nm yongaların ticari kullanıma ne vakit sunulacağı henüz bilinmemekte. Ancak bu muhtemelen birkaç yıldan daha erken olmayacak.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!