featured

Hızlı şarj telefona zarar verir mi

Araştırmalar, akıllı telefonlar için tüketici davranışını etkileyen en mühim kriterin, kameradan da önce pil ömrü olduğu söylüyor. Oysaki zeki telefon kullanıcılarının en büyük sorunlarından kabul edilen “kifayetsiz pil süresi” bir türlü çözüme kavuşturulamadı. Üreticiler; hızlı şarj, güç tasarruf modu ve daha iyi güç tüketimi için çeşitli optimizasyon çözümleri sunsa da bataryalar telefonların en sıska noktası olarak kalmaya devam ediyor. Peki günümüzde Xiaomi, Apple ve Samsung gibi derhal derhal her marka telefonda bulunan hızlı şarj özelliği zararlı mı? Hızlı şarj adaptörü kullanmak telefona zarar verir mi? Bataryalar sonlara doğru niçin yavaş şarj oluyor? İşte cevapları:

Hızlı şarj bataryaya zarar vermiyor

Pil araştırmacıları ve mühendisleri, “Hızlı şarj batarya ömrünü kısaltır mı?” sorusuna, “Bataryanın yada şarj aletinin elektronik aksamında herhangi bir sorun olmadığı sürece, yüksek amperli şarj cihazı kullanmanın telefona veya bataryaya herhangi bir zararı olmaz.” şeklinde cevap veriyor. Birçok telefonun kutusunda çıkan geleneksel şarj aletleri, 5 veya 10W elektrik aktarım gücüne sahip. Üst seviye telefonlarda ise bu değerlerin çok oldukca üzerine çıkılabiliyor. Öyle ki Oppo’nun 65W destekli Reno Ace modeli yarım saatte 0’dan yüzde 100’e şarj olabiliyor. Yeni nesil amiral gemisi telefonlarda ise 120W hızlı şarj ile beraber, 4000 mAh kapasiteli bataryayı 13 dakika içerisinde şarj edebilecek teknolojiler bizleri bekliyor. Ütopik gelebilecek bu rakamlar, pil yönetimi iyi yapıldığı takdirde herhangi bir sıkıntı teşkil etmiyor. Bunun için bataryaların emek verme prensibini iyi anlamak gerek. Bataryalar iki fazda çalışır. İlk aşamada hemen hemen bitmek üzere olan veya tamamen bitmiş olan bataryaya oldukca hızlı bir şekilde voltaj yüklemesi yapılır. Bu muamele ilk 10, 15 veya 30 dakika içinde gerçekleşir ve bu zaman zarfında batarya, %50 ila %70 içinde bir şarj yüzdesine ulaşır. Bunun yegane sebebi, ilk fazdaki hızlı şarjın uzun solukta pil sağlığı üzerindeki negatif etkisini absorbe edebilmektir. Üreticiler de bu noktada belirli bir müddette hızlı şarj işleminin gerçekleştiğini belirtir. Örneğin Apple, iPhone 13’ün süratli şarj aletiyle birlikte yalnızca 30 dakikada %50 süratli şarj olabildiğini belirtiyor.

Telefonum neden yavaş şarj oluyor?

Sizin telefonunuzun da %70 şarj düzeyine geldikten sonra şarj olma hızında bir yavaşlama meydana geliyor mu? İşte bu kısım şarj periyodunun ikinci fazını oluşturuyor. Zira tam şarja %20 ya da %30 oranında bir miktar kaldığında, şarj hızında belirgin bir düşüş yaşanır. Bu noktada telefonun yavaş şarj olması, pil idare sistemi tarafından batarya sağlığının korunması için meydana getirilen bir müdahaledir ve dikkatli bir biçimde yönetilmesi gereken süreçtir. Aksi takdirde bataryaya ciddi zararlar verilebilir. Bunu bir örnekle açıklamak gerekirse; pili bir süngermiş benzer biçimde hayal edelim. Kuru bir süngere ilk kez su döküldüğünde, su hızla emilir. Bunu, pil için hızlı şarj aşaması olarak düşünebiliriz. Islak süngere aynı miktarda su dökülmeye devam edilirse, suya doymuş olan sünger daha fazla su ememeyecek ve yüzeyinde kabarcık oluşturacak. Batarya da tıpkı süngerde olduğu şeklinde yükleyemediği voltaj nedeniyle zarar görebilir. En nihayetinde pilin yönetim sistemi başarı göstermiş olduğu sürece, hızlı şarjın bataryaya herhangi bir zarar vermediği söylenebilir.

Telefonu gece şarjda bırakmak zararlı mı?

Batarya boyutu arttıkça, pil ömrünü uzatmak için de ek önlemler alınabiliyor. Örneğin bir pili şarj ederken voltaj artar ve bilhassa de tam şarja %20 şeklinde bir yüzde kalırken, batarya gerilime maruz kalır. Elektrikli otomobil üreticileri, bu stresi önlemek için pilleri ancak %80 oranında şarj eder. Böylelikle daha fazla pil kapasitesi nedeniyle yüksek voltajın vermiş olduğu stresten kaçınılırken, bataryaların da daha uzun seneler kullanılması sağlanır. Ancak bu durum, bataryaları parlak zeka telefon pillerinden 4000 kat daha büyük olan elektrikli arabalar için laf konusu. Zira akıllı telefonlarda böyle bir kısıtlamaya gerek duyulmasa da zeki telefonların bataryalarıyla alakalı doğru malum gerçeklerin başlangıcında, telefonu gece boyunca şarjda bırakmanın zararlı olduğu iddiası geliyor. Ancak burada da pil yönetim sistemi devreye giriyor ve herhangi bir risk faktörüne yer verilmiyor. Akıllı telefonların pil idare sistemi; yerleşik koruma devreleri yardımıyla, batarya tam şarj(%100) olduğunda, şarj cihazına bağlı dahi olsa elektrik akımını kesecek şekilde geliştirilmiştir. Dolayısıyla geceleri telefonu şarjda bırakmak, herhangi bir sorun teşkil etmiyor.

Bataryayı kalibre etmek için şarj tamamen bitirilmemeli

Bazı durumlarda pil yüzdesinin daha doğru gösterilmesi için bataryalar kalibre edilebilir. Bunu özetlemek gerekirse bataryanın şarjını %0’a düşürüp daha sonra %100’e şarj etmek gibi özetleyebiliriz. Ancak batarya kalibrasyonu da doğru bilinen hatalar içinde. Bir pilin tamamen boşaltılması zaman içinde pilin ömrünü kısaltabilecek kimyasal reaksiyonlara niçin olabilir. Kaldı ki zeki telefonlar pil kalibrasyonunu esasen kendi içinde yapıyor. Akıllı telefonlardaki batarya idare sistemi; pilin deşarj olmasını önlemek için batarya güvenilir enerji düzeyinin altına düştüğünde, telefonu kapatan güvenlik özellikleri içerir. Dolayısıyla şarj yüzdesi %30’un altına düştüğünde telefonu şarja takmak, bataryanın stres altına girmesini engelleyerek, ömrünü uzatacaktır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Hızlı şarj telefona zarar verir mi
Uygulamayı Yükle

Uygulamayı edinerek deneyimini yükselt!

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!