featured

Hakkınızda en çok veriyi toplayan 3 mobil uygulama türü

Mobil uygulamalar hayatımızı birçok yönde oldukça daha kolaylaştırdı ve çoğunu kullanmak için ücret ödemek gerekmiyor. Ancak her şeyin bir bedeli var. Çok iyi bildiğiniz bir söz “Bir şey bedavaysa ürün sizsiniz.” Pek oldukca popüler uygulamada ürün aslında sizsiniz; daha yani verileriniz, başka bir deyişle gizliliğiniz. Verileriniz için endişeleniyorsanız kaçınmanız ihtiyaç duyulan bazı uygulamalar:

Facebook ve ilişkili uygulamalar

2004’te kurulmasından bu yana Facebook, kullanıcı gizliliğine ne kadar önem verdiği konusunda yoğun eleştirilerle yüz yüze kaldı. Birçok büyük veri ihlali gerçekleşti ve tartışmasız diğer Silikon Vadisi devlerinden daha fazla tartışmaya karıştı. Facebook’un inanılmaz derecede istilacı olduğu ve kullanıcıları hayal edebileceklerinden daha çok biçimde takip etmiş olduğu bir sır değil ancak Meta şemsiyesi altındaki diğer uygulamalar da Facebook kadar var. Facebook’un aslında casusluk yapmış olduğu ve insanların konuşmalarını rızaları olmadan dinlediği söylentileri uzun zamandır ortalıkta dolaşıyor. Gerçekte Facebook’un sizi gözetlemesine bile gerek yok. Şirket, bir sonraki satın alma işleminizi ve genel hatlarıyla gelecekteki internetteki davranışınızı tahmin edebilecek kadar fazlaca alakalı veri topluyor. Basitçe söylemek gerekirse, gizliliğe ehemmiyet veriyorsanız, Facebook ve ilişkili uygulamaları kullanmamalısınız.

Hava durumu uygulamaları

Günümüzde her şey için bir tatbik var sadece çok azı kullanışlı ve güvenli olduğunu kanıtladı. Dışarısı ne kadar sıcak yada yağmur yağıp yapmayacağını merak mı ediyorsunuz? Sadece hava durumu uygulamanızı kontrol edin ve ne yapacağınızı öğrenin. Yeterince rahat ve anlaşılır görünüyor. Ancak ürün olan kullanıcıya dönecek olursak, hava durumu uygulamaları veri toplamalarıyla ünlü. Örneğin; New York Times, hava durumu uygulamalarının ne kadar kullanıcı verisi topladığını ve kullanıcı verilerini iyi mi topladığını görmek için 20 popüler hava durumu uygulamasını çözümleme etti. 20 uygulamadan 17’si gizlilik politikalarında reklam amacıyla kulanıcı verilerini topladıklarını belirtti. 14’ü de cihazları kovuşturmak için konum bilgilerini kullandığı ve vaziyet bilgisinin reklamverenler için inanılmaz derecede değerli olduğu ortaya çıktı. Bu türdeki en popüler uygulamalardan kabul edilen AccuWeather, 2017’de kullananların durum verilerini izinsiz gönderirken yakalandı. Konum paylaşımı kapalıyken bile AccuWeather’ın vaziyet verilerini üçüncü tarafa gönderdiği ortaya çıktı. AccuWeather ek olarak cihazınızdaki sensörlerden (jiroskoplar, ivmeölçerler, altimetreler) malumat topluyor. Peki, AccuWeather, hakkınızda başka neler biliyor? Gizlilik bildirimine bakılırsa konum servisleriniz açık olduğu sürece uygulama tam GPS koordinatlarınızı biliyor. Ancak açıklamada vaziyet servislerini kapatsanız dahi öteki iletişim türlerini etkinleştirdiğiniz sürece telefonunuzdan başka detayları otomatikman gönderip alabileceği belirtiliyor.

Flört uygulamaları

Bir Stanford araştırması, 2017’de Amerika’da bir araya gelen çiftlerin %39’unun internetten tanıştığını ortaya çıkardı. Tinder, Hinge, eHarmony, Bumble şeklinde flört uygulamalarının her zamankinden daha popüler hale gelmesiyle bu sayının o zamandan beri arttığını varsayabiliriz. Bekarsanız ve biriyle müşerref olmak istiyorsanız, bu dijitalleşme ve pandemi çağlarında bir zorunluluk değilse de flört uygulamaları bir seçenek. Ama mahremiyetinizi korumayı önemsiyorsanız arkadaşlık uygulamaları iyi mi? Kısacası hayır. Arkadaş bulma uygulamaları varsayılan olarak tamamen yabancılarla paylaşmaktan çekinmeyeceğiniz birçok kişisel bilgiyi ifşa etmenizi icap ediyor. Genellikle adınız, doğum gününüz, cinsi yöneliminiz, fotoğraflarınız, telefon numaranız ve e-posta adresiniz hesap oluşturmak için lüzumlu. Benzer alaka alanları olan birini bulmak istiyorsanız, muhtemelen Spotify, Instagram, Facebook hesaplarınızı bağlayacak, şahsi yaşam öyküsü yazacak, belki de hangi okula gittiğinizi veya kariyeriniz hakkında malumat vereceksiniz. Doğal olarak konumunuzu açığa çıkarmadan bir flört uygulamasını kullanamazsınız. Ancak bu flört uygulamaları söz konusu olduğunda buzdağının ancak görünen kısmı. Mozilla Vakfı’na göre Tinder, kişisel kullanıcı verilerini toplamakla kalmıyor; kullanıcıları siber suçlulardan koruma mevzusunda oldukca kötü bir geçmişe sahip. Örneğin; 2020’de uygulamadan ortalama 70.000 resim alındı ve bir siber suç forumunda paylaşıldı. Tinder ve bir takım benzer popüler flört uygulamasının sahibi Match Group, şahsi bilgilerinizin bu uygulamalar arasında paylaşıldığını belirten gizlilik politikasında oldukca aleni sözlü. Başka bir deyişle Tinder’a kaydolduğunuzda bilgileriniz öteki platformlarda da olmuş oluyor.

Dijital ortamda gizliliğinizi nasıl korursunuz?

Bir uygulamayı indirmeden ilkin kimse gizlilik politikaları sayfalarını okumak zorunda değil ancak firma ile alakalı temel bir araştırma yapmak ve izinleri, benzer ayarları değişiklik yapmak iyidir. Çevrimiçi olarak başkalarıyla paylaştıklarınızı sınırlamak, herhangi bir bağlantıya yada dosyaya tıklamadan ilkin iki kere kontrol etmek, kuvvetli parolalar kullanmak ve kullandığınız cihazda yada uygulamadaki gizlilik ayarlarını etkinleştirmek her vakit iyi bir fikirdir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Hakkınızda en çok veriyi toplayan 3 mobil uygulama türü
Uygulamayı Yükle

Uygulamayı edinerek deneyimini yükselt!

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!