featured

Güney Kore, robot polisler üzerinde çalışıyor

Son yıllarda suni zeka teknolojilerinin oldukca gelişmesiyle, artık birçok değişik gaye için kullanılabilen robotlar karşımıza çıkmaya başladı. Daha çok sağlık alanında kullanılmaya başlanan robotlar, gelecekte güvenlik işine de el atabilir.

Güney Kore’den robot polis hamlesi

Güney Kore Ulusal Polis Teşkilatı tarafınca hazırlanan yeni bir plan kapsamında 30 sene arasında kendi kendini yöneten robotları askere alma ve polislerin “Iron Man” kostümüne benzer bir giysiye sahip olması dahil, yeni projeler üzerinde çalışılıyor. Demir Adam Polisi, güçlerini artıran yüksek teknolojili zırhlar giyen insan polisler olarak tanımlanıyor. Kostüm ek olarak, bir yapay zekâ danışma sistemi ile donatılacak. Bununla beraber, devriyelere çıkacak ve ulaşılması daha zor alanlarda gezinecek olan dörtlü robotlar da onlara eşlik edecek. Bu bununla beraber, insanların bir mobil polis karakolunda otururken memurlara ve robotlara direktif verebileceği anlamına da geliyor.

Kolluk kuvvetleri ve yapay zeka

Yapay zeka ve ileri teknolojilerin kullanımı, kolluk kuvvetleri için artan bir alaka alanı haline geliyor. Chicago Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, suçu yüzde 90’a varan doğrulukla tespit edebilen ve özellikle fakir bölgelerde, önyargılı polislik yada aşırı güç kullanması mevzusunda otomatik kontroller sağlayan yeni bir araç geliştirme aşamasında olduklarını söylemişlerdi. Öte yandan Çinli bir kuruluş, vatandaşlar hakkındaki çok miktarda gözetleme verisi toplayarak suçları gerçekleşmeden önce tespit edebilecek yeni bir suni zeka sistemi oluşturduğunu iddia ediyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Güney Kore, robot polisler üzerinde çalışıyor
Uygulamayı Yükle

Uygulamayı edinerek deneyimini yükselt!

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!