featured

Google’ın kuantum üstünlüğü için yolun sonuna gelindi

Google, 2019 yılında Sycamore adını verdikleri kuantum bilgisayarı ile dünyanın en kuvvetli süper bilgisayarını alt ettiklerini açıklamıştı. Çinli bilim adamları tarafından meydana getirilen yeni araştırma ise düzgüsel bilgisayarlarda kullanılan GPU’ların hesaplama kuvvetiyle Sycamore’u yenebileceklerini gösterdi. Google’ın Sycamore adını verdiği kuantum bilgisayarı, devrin en kuvvetli süper bilgisayarı Summit’i aynı problemi çözme süresinde geride bırakmıştı. Google’ın aktardığına gore Summit’in sorunu 10.000 yılda çözeceği açıklanmıştı. Sycamore ise aynı problemi ancak 200 saniyede çözmüştü. Dolayısıyla bu, Google’ın kuantum üstünlüğünü elde ettiğinin bir göstergesiydi.

Kuantum üstünlüğü nelerdir?

Kuantum üstünlüğü, ilk olarak Jonh Preskill tarafınca kullanılan bir terim. Herhangi bir klasik bilgisayarın pratikte çözemediği bir problemin, kuantum bilgisayar tarafından pratik bir müddette çözülebilmesine kuantum üstünlüğü deniyor. Kuantum üstünlüğünde, klasik bilgisayarlara gore daha iyi meydana getirilen bir iş bulunması ehil görülüyor. Google’ın yapmış olduğu testte ortaya çıkan 10.000 senelik vakit problemin pratikte çözülememesi anlamına geliyor. Dolayısıyla bu kontrol sonucunda Google’ın kuantum üstünlüğüne eriştiği kabul görüyor.

Google’ın kuantum üstünlüğü o kadarda üstün değil

Çinli bilim adamları tarafından meydana getirilen araştırmada ise gelişmiş algoritmalardan yardımcı alınarak günümüz GPU’larının muamele gücü sayesinde orijinal problemin çözülmesi başarıldı. Arxiv’de gösterilen makaleye göre, araştırmada matematiksel işlemler için 512 GPU kullanılırken problemin çözülmesi için gelişmiş algoritmalar kullanıldı. Tüm bunların sonucunda ise sorun 15 saatte çözüldü. Fakat, araştırmacılara nazaran şayet ellerinde Summit benzer biçimde bir süper bilgisayar olsaydı muhtemelen bu problemi ancak birkaç saniyede çözebilirlerdi.

Google, geleceğin kuantum bilgisayarda bulunduğunu söylüyor

Kuantum bilgisayarlar ile klasik bilgisayarların çalışma prensibi tamamıyla farklı. Zira klasik bir bilgisayar işlemleri sırasıyla ele alarak sonuca ulaşmaya çalışır. Örneğin bir dosyanın şifresini bulmaya çalışmak gibi; klasik bilgisayarlar tüm varyasyonları tek tek deneyerek sonuca ulaşırken kuantum bilgisayarlar ise bütün varyasyonları aynı anda dener. Ancak bu durum, her işlemin kuantum bilgisayarlarda daha hızlı olacağını kanıtlamamakta. Google, meydana getirilen araştırmaya atıfta bulunarak 2019 yılındaki makalelerine klasik algoritmaların gelişeceğini aslına bakarsanız söylediklerini deklare etti. Teknoloji devi Google, “Son birkaç yıldaki önemli gelişmelere rağmen, klasik yaklaşımın 2022 ve ondan sonra kuantum devrelerine ayak uydurabileceğini düşünmüyoruz.” açıklamasında bulundu. Google’ın Sycamore kuantum bilgisayarı 53 kübitlik bir işlemciydi, 2021 yılında tanıtılan IBM Eagle ise 127 kübit’e sahip. IBM’in yol haritasına göre 2023’te 1000 kübit barajının kırılacağı öngörülüyor. Dolayısıyla Google’ın varsayımı haksız sayılmayabilir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Google’ın kuantum üstünlüğü için yolun sonuna gelindi
Uygulamayı Yükle

Uygulamayı edinerek deneyimini yükselt!

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!