featured

Google’ın 2021 yılında Türkiye’de oluşturduğu ekonomik değer 476 milyar TL’ye ulaştı

Bugün düzenlenen etkinlikte, Google Türkiye ürün ve hizmetlerinden oluşan ekosistemin Türkiye ekonomisine olan etkisi ele alınarak birtakım veriler paylaşıldı. Yayınlanan raporda Google’ın 2021 yılında dört temel ürün ve hizmet kategorisiyle oluşturduğu ekonomik değerin 476 milyar TL’ye eriştiği ve bu rakamın da GSYH’nin (Gayrisafi Yurt İçi Hasıla) yüzde 6,6’sına denk geldiği belirtildi. Bu da 2018 senesinde yayınlanan raporlarla karşılaştırıldığında 3.3 kat artış anlamına gelmekte. 2025 yılında ise bu katkının 1.1 trilyon TL’yi aşması umut ediliyor.

Deloitte tarafınca meydana gelen Google ekosisteminin Türkiye’de oluşturduğu sosyo-ekonomik kıymet araştırmasında öne çıkan bulgular ise şöyle:

  • Google ürünleri aracılığıyla desteklenen istihdam, 2021 senesinde 1.9 milyona ulaşırken, 2025 senesinde bu rakamın 2.3 milyonun üzerine çıkması umut ediliyor.
  • Google reklam ekosisteminin oluşturduğu ekonomik katkının önümüzdeki 4 yıl içinde Türkiye’de iki katından fazla artması umut ediliyor.
  • Google reklam ürünleri sayesinde fizyolojik mağaza müşterilerinde yüzde 25 artış yaşandı.
  • İşletme anketine nazaran 2021 yılında 700 binden fazla mikro ve küçük işletme İşletme Profili kullanımı ile ek gelir artışı yakaladı.

Google ürün ve hizmetleri Türkiye’ye kıymet katıyor

Google Türkiye Ülke Direktörü Mehmet Keteloğlu, yayınlanan raporla alakalı şu ifadeleri kullandı: “Google’ın ürün ve hizmetleri ile desteklediği ekosistemin Türkiye’de oluşturduğu sosyo-ekonomik değer artık pek çok sektöre yayılmış, birçok kişinin dünyasına dokunmuş durumda. Bunun en güzel örneklerini girişimlerde ve işletmelerini büyüten başarıya ulaşmış mikro ve küçük işletmelerde görüyoruz. Biliyoruz ki Türkiye’nin dijitalleşmesi, dijital ekonominin büyümesi küçük esnafımızın dijitalleşmesi ile olacaktır. Bu doğrultuda raporun bizi en çok heyecanlandıran sonuçlarından biri işletmelere sunduğumuz Google Benim İşletmem Profili’nin 2021 senesinde 700 binden fazla mikro ve küçük işletmenin ek gelir artışı elde etmesine katkı sağlaması oldu.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Google’ın 2021 yılında Türkiye’de oluşturduğu ekonomik değer 476 milyar TL’ye ulaştı
Uygulamayı Yükle

Uygulamayı edinerek deneyimini yükselt!

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!