virüs

Google, Apple ve Facebook’da Kötü Amaçlı Yazılım Bulundu

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Proofpoint güvenlik araştırmacıları, CopperStealer adlı daha önce belgelenmemiş yeni bir kötü amaçlı yazılım hakkında detaylar yayınladı. Proofpoint’e bakılırsa Copperstealer kötü amaçlı yazılım, Facebook, Instagram, Google ve diğer büyük servis sağlayıcılarındaki kullanıcı hesap şifrelerini çalmaya çalışıyor. Çalınan şifreler, kötü amaçlı reklamlar yayınlamak ve daha çok kötü amaçlı yazılım yaymak için kullanılıyor.

Hesap güvenliği için 2FA önemli

İlk olarak bu yıl ocak ayında keşfedilen CopperStealer kötü amaçlı yazılımın Proofpoint araştırmacıları tarafından Temmuz 2019’dan beri Facebook, Apple, Amazon ve Google şeklinde web devlerinin kullanıcılarının çevrimiçi hesaplarını sessizce ele geçirdiği ve arkasından bunları kötü faaliyetler için kullandığı tespit edildi.

Proofpoint yayınladığı bir raporda: “Facebook ve Instagram işletme ve reklam veren hesaplarını hedefleyen bir örneği analiz ederken, ek olarak Apple, Amazon, Bing, Google, PayPal, Tumblr ve Twitter şeklinde diğer büyük hizmet sağlayıcıları hedefleyen ek sürümler de belirledik.” dedi.

Rapora bakılırsa, CopperStealer kötü amaçlı yazılım, daha önce keşfedilen Çin destekli kötü amaçlı yazılım ailesi SilentFade’e benzer şekilde çalışıyor.

Güvenlik araştırmacıları, bu hücumlara karşı alınabilecek önlem olarak kullanıcıların hesaplarında iki faktörlü kimlik doğrulamayı (2FA) etkinleştirmeleri icap ettiğini belirtiyor. Bu sayede ek bir güvenlik katmanı daha oluşturmuş olunacak.

Araştırmacılar, şimdiye kadar 159 ülkeden 5046 cihazın CopperStealer’dan etkilendiğini ortaya koydu.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!