p2ite941iu961

Geçmişten Günümüze macOS İşletim Sistemi

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünya üzerinde para ile satın alabileceğiniz en stabil işletim sistemi olan MAC OS.. 2000 yılından beri tanıtılan tüm versiyonları, getirdikleri özelliklerle birlikte bakalım.

Cheetah- MAC OS 10.0

Cheetah, 2001 yılının Mart ayında duyruldu. Apple’ın Aqua kullanıcı arayüzü ile birlikte TextEditPreviewMail ve QuickTime gibi uygulamalarının birlikte geliyor. Sistem gereksinimleri ise sadece 128 MB RAM ve 800 MB.

Puma – MAC OS 10.1

2001 yılının Eylül ayında duyruldu. Puma, daha çok performans konusunda optimizasyonlar ve Cheetah’a yapılmış bir ek güncelleme olarak düşünülebilir.

Jaguar – MAC OS 10.2

Jaguar, 2002 yılının Ağustos gününde tanıtıldı. iChat ve Adress Book gibi yeni uygulamalar geldi. macOS 10.2 yeni bir başlangıç ekranı ile geldi.

Panther – MAC OS 10.3

Panther 2003 yılında sunuldu. Safari varsayılan web browser olarak bu sürümde yayınlanmıştı. MAC OS X ile  Windows arasındaki uyum üzerine çalışmaları yapıldı. 

Tiger – MAC OS 10.4

Tiger, Nisan 2005’te duyuruldu. Spotlight ile geldi. Ayrıca, yeni Widget’ları sunmaya başladı.

Leopard – MAC OS 10.5

2007 yılının Ekim ayında duyurulan Leopard, Time Machine isimli yedekleme sistemi ile geldi. Ayrıca 64 bit uygulamalar için tam destek sağladı ve Boot Camp ile Microsoft Windows gibi diğer işletim sistemlerinin Mac’lerde kullanılmasına izin verildi.

Snow Leopard – MAC OS 10.6

2009 Ağustos’ta tanıtılan Snow Leopard, önceki sürümün üzerine gelen bir güncelleme gibiydi. Bu versiyonda, İOS’ta oldukça sevilen App Store, Mac’e uyarlandı.

Lion – MAC OS 10.7

Lion, Temmuz 2011 yılında tanıtıldı. CD/DVD şeklinde basılmayan ilk Mac OS versiyonuydu. Lion, iOS’tan pek çok fikri  GesturesLaunchpad ve window restoring gibi özellikler macOS’ a uyarlandı. Ayrıca iCloud’da Lion ile birlikte Mac bilgisayarlarda kullanılmaya başladı.

Mountain Lion – MAC OS 10.8

Temmuz 2012’de duyrulan Mountain Lion, yine iOS üzerinde başarılı olmuş uygulamaları Mac OS X’e uyarlamaya devam etti. iChat uygulamasının yerini alan MessagesReminders ve Notification Center aldı. Apple Mountain Lion’ı tanıtırken aynı zamanda her yıl MAC OS X’i güncelleyeceğini sözünü verdi.

Mavericks – MAC OS 10.9

2013 yılının Ekim ayında duyurulan Mavericks. Bundan sonra yayınlanacak olan tüm versiyonların ücretsiz olacaktı. Maps ve iBooks Mavericks ile birlikte OS X içerisinde kullanılmaya başlandı.

Yosemite – MAC OS 10.10

2014 yılının Ekim ayında yayınlanan Yosemite, pek çok tasarım değişikliğini gidildi. Ayrıca kullanıcılarının yüzlerini gülümseten pek çok pratik özellik yine Yosemite ile birlikte getirildi.

El Capitan – MAC OS 10.11

Eylül 2015 ‘de El Capitan duyuruldu. Yosemite üzerinde yapılan performans ve stabilite geliştirmeleri ile geliyordu. Safari, Spotlight ve Mail uygulamarında yapılan küçük değişimler ile birlikte kolaylaştıran bölünmüş ekran kullanımını sunuyordu.

Sierra – macOS 10.12

2016 Eylül ayında artık işletim sisteminin adı macOS olarak değiştirildi. Sierra ile birlikte macOS kardeşi iOS’a çok yaklaştı. Mac’lerde Siri kullanılma açıldı.

High Sierra – macOS 10.13

Tıpkı El Capitan’da olduğu gibi High Sierra’da daha çok performans odaklı geliştirmeler ile geliyor. Örnek vermek gerekirse Apple File System, artık daha hızlı güvenli bir hale geldi.

Mojave – macOS 10.14

Majove daha çok görsel güncellemeler içeriyor. Dark Mode, Dynamic Desktop gibi… Bunun haricinde Finder ve Facetime’da geliştirmeler ile gelmiş.

Catalina – macOS 10.15

Catalina güncellemesinin Sierra’dan fazla bir farkı yok. Genel olarak özetlemek gerekirse iTunes için yapılan bazı güncellemeler.

Big Sur – macOS 11.0

Big Sur daha çok görsel güncellemeler içeriyor. Big Sur ile Apple, işletim sistemi genelinde saydamlığı ve şeffaflığı artırarak macOS kullanıcı ara yüzünü daha sezgisel hale getirmeyi amaçlamış. Apple SoC’ler için destek, iOS ve iPadOS uygulamaları desteği ile geliyor.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!