featured

Flutter nedir? Özellikleri ve avantajları nedir?

Google tarafınca Dart programlama dili ile geliştirilen Flutter, bir yazılım geliştirme kitidir. Google, açık kaynak felsefesini benimseyerek arkasına Toyota, BMW, Ebay ve Philips şeklinde devlerin desteğini de aldı. Hızlı bir emekleme döneminin peşinden sektördeki yerini almaya başlayan Flutter, günümüzde birçok uygulamayı geliştirmek için kullanılıyor.

Flutter ile 6 değişik platforma geliştirme yapılabiliyor

Flutter, başlarda Android ve iOS benzer biçimde mobil cihazlara tek bir kod yapısı ile tatbik geliştirmek için tasarlanmıştır. Artık web siteleri, masaüstü işletim sistemleri ve gömülü sistemler için de desteğini sürdürüyor. Tek bir kod yapısıyla birden fazla platformlara tatbik geliştirmek hem zamandan bununla beraber maliyetten tutum edilebileceği anlamına geliyor. JavaScript’in Google tarafından yeterli ve “gerçek bir programlama dili” olarak görülmemesi üstüne geliştirilen Dart, nesne yönelimli bir programlama dilidir. Flutter ve Dart ayrılmaz birer ikili benzer biçimde gözükse de Flutter, programlama dili olarak yanlış algılanmaktadır. Flutter bir yazılım geliştirme kiti (SDK), Dart ise bir programlama dilidir. Dart dilinin en büyük avantajlarından biri ise çalıştığı sistemdeki örneksiz (native) dile çevrilebilme yeteneğidir. Dart’a çok yönlülük kazandıran bu özelliği sayesinde, Dart’ın yükselen programlama dillerinden biri olabileceğini öngörebiliriz. C, C# ve Java şeklinde dillere sözdizimi açısından benzerlik elde eden Dart, bu dilleri daha ilkin öğrenmiş yazılımcılar için büyük bir avantaj sağlıyor.

Flutter, arayüz tasarımında widget yapısını kullanıyor

Flutter, hemen hemen tamamen widget dediğimiz yapılardan doğar. Her şey, her yapı widget olarak olarak tasarlanmıştır. Widget içinde widget, hatta widget içerisinde onlarca widget kullanılarak arayüz tasarlanabilir. Kullanımı çok elastik olan bu widget’ları istenildiği şeklinde düzenleyerek süratle kod yazılabilmesi Flutter’ın artı özelliklerinden sadece bir tanesidir.

Özgün programlama mı, çapraz programlama mı?

Gelişen teknolojiyle birlikte günümüzdeki cihazların donanımları da her seferinde bir üst seviyeye taşınıyor. Performansı artan bu cihazlar, çapraz programlama ile geliştirilen fazla kaynak kullanan uygulamaların da üstesinden rahatlıkla gelebiliyor. Fazla alan kaplaması Flutter’ın dezavantajlarından biridir. Her ne kadar özgün (native) programlama daha iyi olsa da Flutter, hızlı kod geliştirme imkanı ve native performansa yakın değerleriyle bu açığı kapatmak istiyor. İçerisinde 2D render motoru barındıran Flutter ile Material Design veya Cupertino (iOS seçimi) tasarımlarına sahip zengin widget’lar kullanılarak birden fazla platformlara tek kod tabanında efektif uygulamalar geliştirilebilir. Bununla da yetinmeyen Flutter, platforma özgün kullanılan programlama dilleriyle de kod yazma desteğini sunuyor. Bu, bir uygulamayı istenirse yüzde 90 Dart diliyle kalan yüzde 10’unu da platforma özel Kotlin, Swift gibi dillerle de tamamlanabilir anlama gelir.

Ücretsiz kaynaklar

  • Flutter ile alakalı en güncel ve en iyi kaynak elbette kendi sitesinde bulunan dökümandır. Bu dökümana şu linkten ulaşabilirsiniz: Flutter Dökümantasyon.
  • Youtube üstünden hala temel düzeyde içerik üreten kanallar olduğu benzer biçimde ücretsiz kaliteli içeriğe ulaşabileceğiniz kanallar da mevcuttur. Orta ve ileri seviyede kaliteli içerikler için geçmişte Google Developer Expert (GDE) deneyimi olan Veli Bacık’ın kanalı HardwareAndro’yu ziyaret edebilirsiniz. Flutter ile geliştirdikleri bu uygulama, Türkiye’nin en iyi mobil uygulaması seçildiği için yeni başlayanlara da güzel bir referans olacaktır.
  • Udemy şeklinde platformlardan da isterseniz popülerliğine göre ücretli ve ücretsiz eğitimlere ulaşabilirsiniz. Flutter ekibinden olan Dr. Angela Yu’nun tahsil setleri başlangıç için müsait olabilir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Flutter nedir? Özellikleri ve avantajları nedir?
Uygulamayı Yükle

Uygulamayı edinerek deneyimini yükselt!

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!