featured

Facebook’tan devrimsel özellik: Lisanslı müziklerden gelir elde edilecek

Facebook, içerik üreticileri için Müzik Gelir Paylaşımı (Music Revenue Sharing) isimli yeni bir para kazanma yöntemini tanıttı. Özellik yardımıyla içerik üreticicler lisanlı müzikleri uzun soluklu videolarda kullanarak gelir elde edebilecek. Videolardan elde edilmiş gelirin öteki kısımları lisans sahiplerine ve Meta’ya gidecek. İçerik üreticilerin bu özelliği kullanabilmesi için Facebook’un para kazanmaya uygunluk standartlarını karşılaması ve videonun reklamlara müsait olması gerekiyor. Dolayısıyla video içinde ne olduğunun para kazanma politikalarına, toplum standartlarına ve müzik kurallarına uyması gerekiyor.

Devrimsel bir gelir modeli

Halihazırda öteki sosyal medya platformlarında üreticilerin içeriklerinde lisanslı müzik kullanımı ya yasak veya para kazanma özelliği içerik için devre dışı bırakılıyor. Facebook’un tanıttığı yeni gelir modeli ise bunun tamamen tersini gerçekleştiriyor.

Facebook Müzik Gelir Paylaşımı iyi mi çalışır?

Müzik Gelir Paylaşımı, açılan videodan ödeme alınabilmesi için bazı gereksinimlerin karşılanmasını şart koşuyor. Yukarıda bahsettiğimiz gerekliliklerin haricinde içerikte kullanılan şarkının Müzik Gelir Paylaşımı için uygun olması gerekiyor. Facebook, bunun için Post Malone, Tove Lo benzer biçimde adların yer aldığı lisanslı müzik kütüphanesini İçerik Stüdyosu’nda kullanıma sunuyor. Burada yer alan lisanslı müzikler içerikte kullanılabilecek. Bir dakikadan uzun olması gereken video tüm bu şartları karşılarsa içerik üreticiler yüzde 20 gelir oranı alacak. Gelirin kalan kısmı ise Meta ve diğer hak sahiplerine giderecek. Duyurulan yeni hususiyet şimdilik ABD Birleşik Devletleri’nde kullanıma girmiş durumda. Önümüzdeki aylarda ise yeni gelir modeli öteki ülkelerde ve devletimizde devreye girecek

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Facebook’tan devrimsel özellik: Lisanslı müziklerden gelir elde edilecek
Uygulamayı Yükle

Uygulamayı edinerek deneyimini yükselt!

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!