featured

Facebook çakıldı: On yıllık kesintisiz büyüme sona erdi

Facebook yahut daha doğru bir ifadeyle Meta, 2022 yılına ait ikinci çeyrek neticelerini deklare etti. Sosyal ağ yıllık bazda ilk kez gelirlerinde düşüş olduğunu bildirdi. Bununla beraber gelirlerdeki düşüşün yılın üçüncü çeyreğinde daha da büyüyebileceği aktarıldı. Meta senenin ikinci çeyreğinde senelik bazda yüzde 1 düşüş yaşayarak 28.8 milyar dolar gelir yakaladı. Çok küçük bir düşüş olabilir fakat bunun ilk defa olması ehemmiyet derecesini yükseltiyor. Bununla birlikte belki de dikkat edilmesi gereken en büyük nokta, Meta’nın net karının yüzde 36 düşüş ile 6.7 milyar dolar olarak gerçekleşmesi.

Metaverse kısmı da zarar etti

Mark Zuckerberg’in oldukca önem verdiği ve metaverse vizyonundan görevli Reality Labs bölümü b çeyrekte 2.8 milyar dolar zarar etti. Meta, hasılatının büyük bir kısmını reklamlardan elde ediyor. Facebook, Whatsapp ve Instagram benzer biçimde dev sosyal medyaları barındıran medya firması, Apple’ın iOS cihazlardaki gizlilik şartlarındaki değişiklikle geçtiğimiz sene 10 milyar dolarlık reklam hasılatından mahrum kalmıştı. Şimdi ise durgunluk dönemine giren küresel ekonomi yüzünden reklam verenlerin masrafını kıstığı görülüyor.

TikTok ile rekabetin maliyeti yüksek

Meta, Facebook ve Instagram’ı popüler platform TikTok ile rekabet edebilmeleri için yeniden tasarlıyor. TikTok benzeri daha fazla kısa video ve gönderilerin öne çıkarılmasına yönelik meydana getirilen düzenlemelerin maliyeti fazlaca yüksek. Zira Zuckerberg, Facebook ve Instagram’da takip edilmeyen hesaplardan gelen önerilen içerik yüzdesinin gelecek yıl iki kat artacağını söylüyor. Dolayısıyla bunun gerçekleşmesi için suni zeka alanında maliyetli bir yatırım gerekiyor.

Gelirler düşüyor kullanıcı sayısı artıyor

Her ne kadar Meta’nın gelirlerinde düşüş olsa da Facebook’un günlük kullanıcısı sayısının yüzde 3 artarak 1.97 milyara eriştiği açıklandı. Meta’nın verilerine göre her gün 2.88 milyar şahıs Facebook, Messenger, Instagram ve WhatsApp’ı kullanıyor. Bu alanda önceki yıla göre yüzde 4 artış olduğunun da altını çizelim. Öte taraftan Zuckerberg, birkaç yıl önce Snapchat’ten kopyalanan Hikayeler özelliğine göre Reels formatının daha hızlı gelire dönüştüğü söyledi. Meta’nın son zamanlarda Facebook ve Instagram’da yaptığı köklü değişikliklerden memnun değilseniz işlerin yakın zamanda değişmeyeceğini söyleyebiliriz. Firmanın gelirlerinde yaşanmış olan düşüşün etkilerini önümüzdeki süreçte göreceğiz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Facebook çakıldı: On yıllık kesintisiz büyüme sona erdi
Uygulamayı Yükle

Uygulamayı edinerek deneyimini yükselt!

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!