featured

Çinliler şimdi de TSMC’yi kopyaladı

Geçtiğimiz yıllarda Çin en çok Batılı firmaların ürünlerini kopyalaması ile gündeme gelirdi. Daha ucuz olan bu mamüller haliyle asılların satışlarını baltalar ve nihayetinde telif hakkı davaları ile sonuçlanırdı.

Sonrasında kendi teknoloji ağını geliştiren ve artık örnek alınacak yenilikler geliştiren Çin ne var ki Amerika ambargosu karşısında çaresiz kaldı. Devletin milyarlarca dolarlık yardımıyla çalışmalar yapılsa da bir yere kadar gidiyor. Sonunda iş yine kopyalamaya dönüyor.

Çin’de TSMC kopyası

MinerVa madencilik firması için SMIC tarafından 7nm sürecinde üretilen bir ASIC yongası büyük merak uyandırdı. SMIC firmasının engelleme yüzünden ancak 14nm sürecinde üretim yapabilecek ekipmanlara sahip olması bu merakın en büyük sebebiydi. Yonganın bileşenlerini inceleyen kaynaklar aslen TSMC döneminin birebir kopyası ile karşılaşmış. SMIC’in bu sürece nasıl erişebildiği merak konusu. Intel, TSMC ve Samsung ile karşılaştırıldığında 7nm DUV periyodu olduğu kanısına varılmış. Döküm devleri hali hazırda 7nm+ EUV sürecinde üretim yaptığı için minimum iki nesil önce bir süreç olduğu söylenebilir. Muhtemelen Çin ikinci el döküm makineleri pazarında bu cihazlara erişim sağlayabildi. Kopya da olsa SMIC’in 7nm dönemini daha da geliştireceği anlatım ediliyor. Böylece HiSilicon benzer biçimde ambargo sebebiyle yara alan Çinli yonga tasarımcıları yine iddialı konuma gelebilir ve haliyle Huawei de bundan büyük fayda sağlar.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Çinliler şimdi de TSMC’yi kopyaladı
Uygulamayı Yükle

Uygulamayı edinerek deneyimini yükselt!

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!