featured

Bu kamera mikrofon olmadan ses kaydı yapabiliyor

Carnegie Mellon Üniversitesi araştırmacıları tarafınca geliştirilen kamera sistemi, ses titreşimlerini o kadar duyarlı ve detaylı bir halde algılayabiliyor ki bir orkestra yada grupta tek bir enstrümanın müziğini tekrar oluşturabiliyor.

Düşük maliyetli

Sistem iki kamera ve bir lazerden oluşuyor. Araştırmacılar, oluşturdukları sistemin insan gözünün göremediği, yüksek süratli ve düşük genlikli yüzey titreşimlerini algılayabildiğini belirtiyor. Sistemde önceki araştırmalarda kullanılan yüksek hızlı kameralar yerine daha müsait fiyatlı kameralar tercih edilmiş. CMU Robotik Enstitüsü profesörü, optik mikrofonu oldukca daha ergonomik ve kullanılabilir hale getirdiklerini, bunu da düşük maliyetle başardıklarını söylüyor.

Kamera sistemi nasıl çalışıyor?

Algoritma, rolling shutter ve global shutter ile yakalanan nokta desenleri karşılaştırıyor. Desenler arasındaki farkları kullanarak titreşimleri hesaplıyor ve sesi tekrar oluşturuyor. Muhtemelen lazer ile oluşturulan nokta desen, sert bir yüzeye yansıdıktan sonrasında alandaki müsait ışığın hareketini anlatım ediyor. Bu hareket yüzey titreştikçe değişiyor. Sarmal deklanşör görüntüyü bir uçtan diğer uca hızla tararken, global deklanşör aynı anda tüm görüntüyü yakalıyor.

Ödül aldı

Bilgisayarlı görü konusunda önde gelen konferanslardan CVPR’de ödül alan sisteme ilişkin araştırmada yer alan isimlerden O’Toole, bu sistemin bilgisayarlı görü ile yapılabileceklerin sınırlarını zorladığını belirtiyor.

Nerelerde kullanılabilir?

Bilgisayarlı görü alanındaki çoğu emek verme, alandaki nesneleri tanımak yada kovuşturmak için tahsil sistemlerine odaklanıyor. Bu emek harcama sistemlerin algılanamayan, yüksek frekanslı titreşimleri daha iyi görmesini sağlaması açısından bilgisayarlı görü için yeni uygulamaların yolunu açıyor. Ekibin çift deklanşörlü optik vibrasyon algılama sistemi, ses mühendislerinin düzenleme aşamasında istedikleri enstrümana odaklanmalarını kolaylaştıracak. Veyahut üreticiler, bu sistemle fabrikadaki makinelerden gelen titreşimleri izleyerek sorunu daha huzurlu tespit edebilecek. Bu teknolojinin uygulanabileceği birçok alan var.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Bu kamera mikrofon olmadan ses kaydı yapabiliyor
Uygulamayı Yükle

Uygulamayı edinerek deneyimini yükselt!

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!