featured

Askeri araçların engelleri önceden görmesi için proje geliştirildi

Bilkent Üniversitesinde, savunma sanayisinde kullanılan araçlarda çukur ve kasislerin uzaktan gerçek zamanlı tespit edilmesine olanak elde eden çözüm geliştirildi. Söz mevzusu proje, Türkiye’nin zırhlı kara aracı üreticilerinden Nurol Makina’nın rehberliğinde yürütüldü. Üniversitenin Elektrik – Elektronik Mühendisliği Bölümü’ndeki öğrencilerinden Barış Aşkın, Şafak Çallıoğlu, Emirhan İlhan, Fatih Berkay Sarpkaya, Muhammed Ustaömeroğlu, Yavuz Yarıcı; Prof. Dr. Levent Onural’ın akademik, Talha Kaan Topuz’un şirket danışmanlığında “İki Kamera İle Mesafe Haritası Çıkarımı ve Yol Engebe Tespiti Projesi” gerçekleştirmiş oldu.

Proje ile yollardaki çukur ve kasislerin tespit edilip konumlarının reel zamanlı olarak sürücüye iletilmesi amaçlandı. Bunun için geliştirilen çözümde, stereo kameradan alınan gerçek zamanlı imaj verisi şahsi bilgisayarlarla işleniyor. İlk olarak derin öğrenme tabanlı nesne tespit yöntemleriyle hedef nesnelerin görüntüdeki yerleri tespit ediliyor. Daha sonra iki kameradan gelen sahneler arasındaki eşitsizlik haritası çıkartılıp tespit edilen nesnelerin kameraya uzaklığı bulunuyor. Nesnelerin görüntü üzerinde tespit edilen yerleri ve kameraya olan mesafeleri gerçek zamanlı imaj kareleri üzerinde eşleniyor ve iki boyutlu bir haritaya yansıtılıyor. Harita üstünde, tespit edilen nesneler ve araca olan uzaklık detayları görülüyor. Bu projenin çıktıları, sürücülü ve sürücüsüz tekli araçlarda yada sürü sistemlerinde kullanılabilecek. Proje sonunda elde edilmiş nihai ürün 20 metreden nesne tespitine ve uzaklık tahminine olanak sağlıyor. Devam edecek çalışmalarla sistemin yetenekleri artırılabilecek.

El yapımı patlayıcı tehlikesine karşı da kullanılabilecek

Geliştirilen çözüm, askeri vasıta ve konvoylar için intikaller ve operasyon sahasındaki en önemli risklerden önde gelen yollara döşenen el yapımı patlayıcı (EYP) tehlikesinin önceden ayrım edilmesine de olanak sağlayacak. Bu tür taarruz girişimleri esnasında el yapımı patlayıcı döşenirken yolda oluşan çukur ve tümsekler ayrım edilebileceği için şüpheli durumlarda araç ve konvoy güvenliğine ilişkin önlem alınması mümkün olabilecek.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Askeri araçların engelleri önceden görmesi için proje geliştirildi
Uygulamayı Yükle

Uygulamayı edinerek deneyimini yükselt!

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!