indir-9-6

Apple’ın Yeni Yapay Zeka Planı, Büyük Ölçüde Tepki Yaratabilir

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Wall Street Jourmal, Apple’ın otizm ve akıl hastalıklarını tespit edebilmek için yeni bir yapay zekâ sistemi geliştirdiğini bildirdi. Bu sistem iPhone kullanıcıların biyometrik verilerini kullanarak çalışacak.

Kalp hastalıkları veya emareleri belli olan diğer hastalıkların yanı sıra, otizm ve akıl hastalıklarının tespiti günümüzde doktorlar ve uzmanlar tarafınca oldukça zor gerçekleştiriliyor. Otistik bireyler, hastalığı taşımayan bireyler ile aynı zihinsel ve duygusal kişiliğe sahip oldukları için ne yazık ki otizmin belli bir testi bulunmuyor.

Doğru tespit yapmak oldukça zor

Biroldukça otistik insan kendilerini sağlıklı olarak tanımlarken, tedavi edilmeleri gerektiği fikrini rahatsız edici olarak görüyor. Buradaki asıl nokta, iPhone’un kullanımı esnasında arka planda yer alan verileri işleyebilmesi ve zihinsel sıkıntı yaşayıp yaşamadığınızı tespit edebilecek olması. Bu durumda birçok birey tarafınca oldukça tepki çekebilir ve yanlış meydana getirilen bir teşhis, yıkıcı neticelere yol açabilir.

Çoğunlukla tartışma ve gözetleme yolu ile teşhis edilen bu hastalığın, Apple sensörleri tarafından anlaşılabilmesi sıkıntılı bir sürece yol açabilir. Apple’ın bu durum hakkında neler yapacağını bekleyip göreceğiz.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!