APPLE

Apple’ın Çift Taraflı Ajanı Ortaya Çıktı

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bir ürün piyasaya çıkmadan önce farklı kaynaklardan sızdırılması firmalar için zor durumlar oluşturabiliyor. Özellikle rekabetin yoğun olduğu mecralarda her sızıntı rakibin lehine avantaja dönüşebiliyor. Bu bakımdan firmalar yoğun tedbirler almaya çalışıyor.

Apple’dan çift taraflı ajan hamlesi

Apple yakın zamanda tedarik zincirinde sızıntıların önlenmesi mevzusunda sıkı tedbirler ve hatta giyilebilir kameralar ile takip benzer biçimde uygulamalar yürürlüğe koyması ile gündeme gelmişti. Konu bundan daha da ileride olabilir.

Ortaya çıkan bilgilere göre Apple sızıntı ve jailbreak topluluğunun önemli bir adı olan Andrey Shumeyko’yu çift taraflı ajan olarak kullandı. Doğrusu Shumeyko bir yandan sızıntıları kaynaklardan elde ederek teknoloji gündemine getiren birisi olarak görünürken diğer taraftan bu sızıntıları yapanları da Apple’a deyim yerindeyse ispiyonluyordu.

Geçen yıl iOS 14 yüklü bir geliştirici iPhone 11 prototipinin çalınması mevzusunda ilk elden adları Apple’a verdi. Ek olarak bir çalışanın şirket içi yazışmaları sızdırmasını da gene Apple’a bildirdi ve bu çalışan işten çıkarıldı.

Aslında bu gizli iş birliği uzun süre devam edecekti sadece Shumeyko yavaş yavaş çalışmalarının bir karşılığı olması gerektiğini düşünmeye başladı. Apple ise buna pek yaşanmayıp Shumeyko’ya ödeme yapmayınca da yaptığı işleri herkesle paylaşmaya karar verdi. Doğrusu bu şekilde bir durumu hepimiz de bu şekilde öğrenmiş olduk.

Shumeyko kendisine ne denirse densin umurunda olmadığını ve sızıntı topluluğunda yer almaya devam edeceğini belirtiyor. Bununla birlikte Shumeyko haricinde Apple kimi ya da kimleri bu şekilde kullandı bilinmiyor.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!