featured

Apple’ın bulut oyunları yasağı ve WebKit’i zorunlu yapması rekabete aykırı olarak ilan edildi

Apple, dünya çapında birçok hükümet ve devlet teşkilatı tarafınca tahkikat altında. Apple, son zamanlarda Hollanda’da arkadaşlık sitelerinde Apple Pay’i zorunlu yapması ile birçok ceza yedi. Apple Pay sistemi ile de haksız rekabet etmiş olduğu iddia edilen Apple, donanım tarafında da bazı yaptırımlara maruz kalıyor. Yakında USB-C kullanmak zorunda kalacak firma, Birleşik Krallık tarafından ciddi anlamda eleştirildi ve birtakım hamleleri rekabete aykırı diye deklare edildi.

Apple’ın oyun akışı hizmetlerini engellemesi haksız rekabete giriyor

Mobil internetlerin inanılmaz hızlara yetişmesi ile bulut akışı hizmetleri ciddi anlamda popülerleşti. Xbox Cloud Gaming, GeForce Now ve Stadia, dünya genelinde ciddi bir kullanıcı toplumu kazanmış durumda. Android ve Windows tarafında bulut akışı hizmetlerinin kullanması için uygulama sunan bu şirketler, Apple’ın App Store kuralları ile ciddi anlamda uğraşmak mecburiyetinde bırakılmıştı. Tek bir tatbik altında birden fazla oyuna erişime göz yummayan Apple; Xbox Cloud Gaming, Stadia ve GeForce Now’ı alternatif yollar aramaya itti. Firmalar, Safari üstünden internet uygulaması sunsa da Birleşik Krallık, bu durumu haksız rekabet olarak nitelendirdi. Birleşik Krallık Rekabet ve Piyasalar Otoritesi, Apple’ın bulut akış hizmetlerini engellemesini haksız rekabet olarak nitelendirdi. Açıklamalarında Google ve Apple’ın tekellik konusunda çok ileri gittiğini belirten otorite, bulut oyun hizmetlerinin engellemesinin hem geliştiricilere bununla birlikte kullanıcılara ciddi anlamda zarar verdiğini belirtti. Oyunların App Store’da ciddi bir gelir kaynağı olduğu belirtilirken Apple’ın bulut akış uygulamalarını engelleyerek haksız rekabet yapmış olduğu belirtildi.

WebKit motorunun kullanılmak zorunda olması da haksız rekabete giriyor

Apple, iOS platformunda alternatif tarayıcılara izin verse de App Store’da yayınlanan tüm tarayıcılar, Apple’ın WebKit motorunu kullanmak zorunda. Böylece Apple, bütün tarayıcıların hızının ve özelliklerinin Safari’yi geçmesini engelliyor. Rekabet ve Piyasalar Otoritesi, Apple’ın WebKit morounu mecbur yapmasını da haksız rekabet olarak nitelendirdi. Otoriyeye nazaran Apple, WebKit’i mecbur yaparak Safari tarayıcısından daha hızlı ve kullanışlı tarayıcıların geliştirilmesini engelliyor. Ayrıca WebKit motorunun Web uygulamaları mevzusunda limitleyici olmasının da kullanıcılara zarar verdiği açıklandı. Apple, Birleşik Krallık tarafından geçtiğimiz sene soruşturma dibine alınmıştı. Soruşturma sonuncunda birçok alanda Apple’ın haksız rekabete yer verdiğine karar verilmiş durumda. App Store’un sözleşme ve şartları ise hala soruşturma altında. Birleşik Krallık, soruşturmanın cevabında Apple’a bahsedilen mevzularda yaptırım uygulayabilir. Apple’a karşı haksız rekabet iddiaları her geçen yıl büyüyor. Bakalım şirket, bu iddialardan kurtulabilecek mi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Apple’ın bulut oyunları yasağı ve WebKit’i zorunlu yapması rekabete aykırı olarak ilan edildi
Uygulamayı Yükle

Uygulamayı edinerek deneyimini yükselt!

Giriş Yap

RWZONE ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!